W BWA Galerii Sztuki w Olsztynie odbył się dzisiaj (9.11) wernisaż wystaw „W ciszy” Zygmunta Drońskiego oraz „Kawałek po kawałku” Agnieszki Jankiewicz.
Wystawa „W ciszy” Zygmunta Drońskiego jest swego rodzaju retrospekcją drogi twórczej. To próba zobrazowania perspektyw doświadczania rzeczywistości i procesu wewnętrznych przemian, dokonujących się na przestrzeni ostatnich dwudziestu kilku lat pracy artystycznej. Prezentowany zestaw obrazów i fotografii jest mapą wewnętrznego świata, którego zmienność warunkują osobiste doświadczenia, emocje i wątpliwości autora.
Kolejne cykle obrazów oraz zdjęć stawiają pytania o rzeczy i sprawy wymykające się logicznemu rozpatrywaniu. Są impulsem do zmierzenia się z zagadnieniami przestrzeni, czasu, pamięci i przemijania. Zatrzymane w kadrach fotografii obrazy czy zawoalowane abstrakcyjnymi kompozycjami malarskimi nieoczywiste światy, trwają w sobie tylko właściwym rytmie. Stawiane tu pytania nie oczekują odpowiedzi, ale wyzwalają intrygującą niepewność i przeczucie istnienia innych światów, do których można zajrzeć przez uchylone okno dzieła sztuki.
Wystawę można oglądać do 3 grudnia w sali głównej galerii.
Agnieszka Jankiewicz jest laureatką Grand Prix XI edycji konkursu Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego. Na wystawie, której kuratorką jest Justyna Banasiak, zaprezentowała ostatnie realizacje, stworzone specjalnie z myślą o przestrzeni BWA w Olsztynie. Prace wykonane w technice linorytu punktowego funkcjonują w przestrzeni wystawy jak pamięć w życiu człowieka - są elementami, częściami. Czasem układają się w logiczną całość tworząc obraz, innym razem są zlepkiem przypadkowych przejawów świadomości, chaosem, przywidzeniem. Kawałki zapamiętanych doświadczeń tworzą nas, i my, jako kawałki - doświadczenia, tworzymy szerszy kontekst - społeczeństwa, wszechświata. Skalę mikro i makro.
Ekspozycję w sali kameralnej galerii można oglądać do 10 grudnia.
******
Zygmunt Droński urodził się w 1953 roku w Oławie. Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom otrzymał w 1979 r. w pracowni doc. Barbary Steyer. W 1990 r. został zatrudniony w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie. Stopień doktora uzyskał w 1996 r. w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2007 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.Obecnie pracuje na stanowisku profesora w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, gdzie prowadzi zajęcia z malarstwa, rysunku oraz pracownie dyplomowe. W latach 2010-2016 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Sztuk Pięknych.Autor 32 wystaw indywidualnych, uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych, w kraju i za granicą. Organizator i uczestnik licznych plenerów, warsztatów, konferencji.
W 1996 r. wyprowadził się z Olsztyna i zamieszkał na stałe w podolsztyńskiej wsi, co miało znaczący wpływ na charakter jego twórczości mocno związanej z regionem warmińsko-mazurskim.Agnieszka Jankiewicz (ur. w 1983 roku w Świnoujściu) odbyła studia w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie. Dyplom magistra sztuki uzyskała w 2010 roku.Uczestniczka wystaw indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Muzeum Regionalnym w Szczecinku (2011), Galerii Miejsce Sztuki 44 w Świnoujściu (2013), Galerii Rektorskiej w Szczecinie (2013), Galerii BWA w Olsztynie (2015). Zawodowo związana z Pracownią Wypukłodruku Katedry Grafiki Artystycznej na Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie. Twórcze zainteresowania artystki skupione są wokół współczesnego człowieka i jego miejsca w świecie, szczególnie w kontekście postępu, globalizacji, konsumpcjonizmu. Wpływ współczesnych „-izmów&” na pamięć i kondycję człowieka prezentuje za pomocą linorytu, który traktuje jako wielowymiarowy kanał komunikacji z widzem.
Z D J Ę C I A
F I L M Y