Jutro na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego odbędzie się konferencja naukowa „Wyjazdy i powroty. Wysiedlenia i wyjazdy Niemców z Polski a zasadność roszczeń majątkowych. Czy słuszne są obawy Polaków?”.
Niedawna historia Agnes Trawny, którą interesowała się cała Polska, zachęciła historyków i prawników Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego do zorganizowania interdyscyplinarnej konferencji naukowej pn. „Wyjazdy i powroty. Wysiedlenia i wyjazdy Niemców z Polski a zasadność roszczeń majątkowych. Czy słuszne są obawy Polaków?”
Podział konferencji na część historyczną i część prawną, w których wypowiedzą się prelegenci - została starannie dobrana.
- Dyskusja na płaszczyźnie naukowej, z dala od politycznego zgiełku jest najrozsądniejszym przejawem podejścia do sprawy - mówi Jacek Protas marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
Zaszłości i błędów popełnionych po wojnie w tej materii nazbierało się wiele, a przecież sytuacja Polski po 1989 roku - także uległa radykalnej zmianie.
-
Ponieważ mamy wolę pozbycia się konfliktów, jedynym rozsądnym wyjściem będzie kompleksowe rozwiązanie prawne na miarę oczekiwań Polaków - uważa marszałek.
Będziemy szanowani za przestrzeganie i stosowanie dobrego prawa. Takim dobrym prawem zarówno dla Polaków, jak też dla obywateli Niemiec stanie się rozwiązanie problemu roszczeń rewindykacyjnych. Czekają na nie zarówno obywatele Niemiec, jak też nasi rodacy. Regionalna współpraca naukowców, historyków, prawników powinna przynieść zadowalające rozstrzygnięcie.
Organizatorami konferencji są Instytut Historii Stosunków Międzynarodowych Wydziału Humanistycznego oraz Wydział Prawa UWM. Konferencję objął patronatem Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.