Nieco ponad tydzień został do dnia Wszystkich Świętych. Jak co roku, w tym dniu na cmentarzu komunalnym w Dywitach i cmentarzu komunalnym przy ul. Poprzecznej w Olsztynie prowadzona będzie zbiórka pieniędzy na ratowanie zabytków na olsztyńskich cmentarzach. Do udziału w kweście zachęcali dzisiaj (23.10) prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, członkini Społecznego Komitetu Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach prof. Anna Naruszewicz-Duchlińska oraz dyrektor Zakładu Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie Zbigniew Kot.
- Tradycyjnie już spotykamy się o tej porze, żeby zachęcić zarówno wolontariuszy, jak i mieszkańców miasta do aktywności związanej z odrestaurowywaniem zabytków, które są na naszych cmentarzach - powiedział prezydent Piotr Grzymowicz podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta.
- Mamy w tym zakresie spore osiągnięcia, bo przecież akcja, którą prowadzimy wspólnie ze Społecznym Komitetem Ratowania Cmentarzy na Warmii i Mazurach jest prowadzona od roku 2003.Prezydent przypomniał, że podczas 14. dotychczasowych kwest zebrano prawie 270 tys. złotych. Te pieniądze pozwoliły przeprowadzić prace konserwatorsko-remontowe na trzech zabytkowych nekropoliach Olsztyna:
» na cmentarzu św. Jakuba odrestaurowano 51 nagrobków, 3 krzyże i 8 kutych ogrodzeń kwater grobowych,
» na cmentarzu św. Józefa odrestaurowano 6 nagrobków, 3 ogrodzenia kwater grobowych wraz z nagrobkami i pomnikami wewnątrz tych ogrodzeń, a także 2 krzyże, jak również przeprowadzono remont kaplicy cmentarnej,
» na cmentarzu św. Jana Nepomucena w Dajtkach odrestaurowano 83 nagrobki i przeprowadzono remont dachu kaplicy cmentarnej.
Akcję ratowania zabytków na olsztyńskich cmentarzach w latach 2006-2017 zasiliła także kwota 427 tys. złotych z budżetu miasta. Pieniądze te przeznaczono na:
» odnowienie 135 nagrobków i obramowań grobów, 9 krzyży, 20 kutych ogrodzeń grobowych na cmentarzu św. Jakuba,
» odnowienie 30 nagrobków i obramowań grobów, 11 kutych krzyży, 8 ogrodzeń kwater grobowych wraz z nagrobkami i pomnikami wewnątrz nich na cmentarzu św. Józefa.
- Zapraszamy serdecznie do udziału w kweście - powiedziała prof. Naruszewicz-Duchlińska.
- To jest taki most pomiędzy przeszłością a przyszłością. Dbamy o tych naszych nieznanych bliskich, bo to są osoby, które żyły przed nami. Robimy to z myślą o tych osobach, które będą tutaj żyły po tym, żeby pokazać jak ważne i wartościowe jest dziedzictwo Warmii i Mazur.Dyrektor Zbigniew Kot przypomniał, że zgłoszenia do udziału w kweście w charakterze wolontariuszy przyjmowane są przez Wydział Polityki Społecznej i Organizacji Pozarządowych Urzędu Miasta (ul. Knosały 3/5, bud. A) pod numerami telefonów: 89 522 28 21 lub 89 535 32 10 wew. 27 lub e-mailowo: ngo@olsztyn.eu
- Wcale nie trzeba być znaną osobą, żeby być wolontariuszem - powiedział dyrektor Kot.
- Każdy może się zgłosić. Żeby obsadzić wszystkie miejsca kwestowania na cmentarzach przy ulicy Poprzecznej i w Dywitach potrzebujemy około 60 wolontariuszy. W tej chwili mamy około 10 zgłoszeń, ale takie zgłoszenia będziemy przyjmować do ostatniej chwili.
Z D J Ę C I A
F I L M Y