Poznaliśmy dzisiaj (20.10) nowych dostawców energii elektrycznej dla Olsztyna. W przyszłym roku oświetlą miasto i zapewnią prąd ponad 300 jednostkom należącym do grupy Urzędu Miasta Olsztyna.
To już niemal tradycja, że wczesną jesienią miasto podpisuje umowę na dostawę energii elektrycznej dla Olsztyna, miejskich jednostek, instytucji działających w naszym mieście, ale także gmin z naszego regionu. Nie inaczej jest w przypadku przetargu dotyczącego tej usługi na 2018 rok.
-
Grupowe zamówienie jest dla nas bardzo korzystne - mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. -
Dzięki temu koszty energii są niemal o połowę niższe o w porównaniu do oferty cennikowej.W tym roku grupa UMO złożyła zamówienie na ok. 120 tys. MWh, za co zapłaci ponad 25 mln zł. Zamówienie zostało podzielone na dwie części: dostawę energii oświetleniowej (ponad 2 mln zł) oraz dostawę energii do budynków (ponad 23 mln zł). Częściowe zamówienie pozwoliło grupie uzyskać najniższe możliwe ceny dopasowane do charakteru odbioru. Najkorzystniejszą ofertę w części I związanej z oświetleniem ulicznym, złożyła Enea S.A. W części II, dotyczącej dostarczenia energii do budynków, najkorzystniejszą ofertę złożyła GOEE Energa Sp. z o.o. Średnia cena energii elektrycznej jest niższa nie tylko od standardowego cennika sprzedawcy, ale także cena energii elektrycznej na potrzeby zasilania budynków i instalacji (część II) jest niższa od ceny uzyskanej w przetargu na rok 2017.
Pierwsze zamówienie grupowe odbyło się w 2010 roku. Stworzona wtedy grupa składała się niemal ze 100 podmiotów (97) i dotyczyła jedynie miejskich instytucji. Poza Urzędem Miasta były to m.in. szkoły, OSiR, MOK i MPK. Teraz grupę tworzą 302 jednostki z Olsztyna, ale nie tylko, a ich zapotrzebowanie na prąd w 2018 roku jest czterokrotnie większe niż w pierwszym przetargu.
Wśród największych odbiorców są Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, PWiK w Olsztynie, Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, ZDZiT oraz MPK.
Z D J Ę C I A