Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
18:15 24 listopada 2024 Imieniny: Emmy, Jana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
AS/Pracuj.pl | 2017-10-19 11:58 | Rozmiar tekstu: A A A

Jak napisać CV, gdy nie ma się doświadczenia?

Olsztyn24
(fot. archiw. Pracuj.pl)

Doświadczenie zawodowe to jeden z ważniejszych czynników, jakie bierze się pod uwagę, podejmując decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu kandydata na określone stanowisko. Historia zatrudnienia nie jest jedyną przesłanką decydującą o tym, czy zostaniemy przyjęci do pracy.

Jakie informacje zawrzeć w CV, jeśli chcemy otrzymać wymarzoną posadę mimo braku doświadczenia zawodowego?

1. Prace dorywcze

Praca podejmowana podczas wakacji lub ferii, nawet jeśli nie wymaga specjalnych kwalifikacji i umiejętności, uczy dyscypliny, punktualności, rzetelności, dokładności itd. Uwzględnijmy dorywcze zajęcia w CV, szczególnie jeśli dotychczas nie pracowaliśmy w wyuczonym zawodzie.
R E K L A M A
2. Staże i praktyki

W trakcie nauki - w szkole zawodowej, średniej lub wyższej - realizuje się staże i praktyki zawodowe. Dzięki takiej aktywności na rynku pracy uczymy się stosować wiedzę teoretyczną. Tworząc CV, uwzględnijmy doświadczenie zdobyte w trakcie praktyk uczniowskich lub studenckich.

3. Aktywność uczniowska i studencka

Działalność w samorządzie szkolnym/studenckim, przynależność do stowarzyszeń, fundacji, kół zainteresowań, klubów itd. - warto wspomnieć o podobnych aktywnościach w CV. Osoba, która angażuje się w różne przedsięwzięcia i prezentuje czynną postawę w codziennym życiu, może okazać się wartościowym pracownikiem.

4. Wykształcenie

Choć edukacja nie jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na to, jak postrzega nas pracodawca, ma znaczenie. Zawarcie w CV informacji na temat ukończonej szkoły średniej oraz kierunku studiów stanowi konieczność. Warto wspomnieć również o szkoleniach i kursach, jakie odbyliśmy. Dobrze, by miały związek z posadą, o jaką się ubiegamy lub pozwalały nam nabyć kompetencje miękkie istotne w danej pracy.

5. Znajomość języków obcych

Atutem absolwenta szkoły średniej lub studiów, który nie posiada doświadczenia zawodowego, może być biegła znajomość języków. Dobrze, gdy jest potwierdzona certyfikatem.

6. Dodatkowe umiejętności

Patent żeglarski, prawo jazdy, ukończony kurs wychowawcy kolonijnego, uprawniania ratownika pływackiego lub przewodnika turystycznego - posiadanie dodatkowych kwalifikacji pomoże nam w stworzeniu wartościowego CV. Uwzględnijmy takie informacje w swoim życiorysie.

7. Cele zawodowe

Brak doświadczenia możemy nadrobić również, tworząc wartościowe podsumowanie zawodowe. Warto w dwóch lub trzech zdaniach określić, co zamierzamy osiągnąć w życiu zawodowym.

8. Profesjonalne CV

Życiorys, jaki dostarczamy pracodawcy, powinien być napisany w nawiązaniu do konkretnej oferty pracy. Wyeksponujmy w CV umiejętności, kwalifikacje oraz cechy, które mogą sprawić, że sprostamy wymaganiom dotyczącym konkretnego stanowiska. Chcąc stworzyć profesjonalny dokument, możemy wykorzystać kreator CV Pracuj.pl: https://cv.pracuj.pl.

9. Nieustanny rozwój

Z naszego CV - niezależnie od tego, czy mamy doświadczenie - powinno wynikać, że stale się rozwijamy. Otwartość na zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności to jedna z ważniejszych cech, jakie powinien posiadać dobry pracownik.

AS
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.