Wojewoda Artur Chojecki i Radosław Nojman (fot. Kamil Olszewski)
Jeżeli ktoś myślał, że podjęcie przez Radę Miasta Olsztyna uchwał zmieniających nazwy czterech ulic (Sawickiej, Malewskiego, Berlinga i Hibnera) zakończyło sprawę dekomunizacji nazw ulic w Olsztynie, to był w błędzie. Prawie na pewno wojewoda warmińsko-mazurski niebawem wyda zarządzenia zastępcze zmieniające nazwy co najmniej czterech kolejnych ulic w Olsztynie, które znalazły się na liście Instytutu Pamięci Narodowej jako podlegające dekomunizacji, a których nazw nie zmienili miejscy radni. Chodzi o ulice Dąbrowszczaków, Gotowca, Malewskiego i Pstrowskiego.
Problemem wykonania ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej na Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu w dniu 9 października na posiedzeniu w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie zajmował się Komitet Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale IPN w Białymstoku. Natomiast wczoraj (16.10) w sprawie dokończenia procesu dekomunizacji olsztyńskich ulic z wojewodą Arturem Chojeckim spotkał się Radosław Nojman, przedstawiciel Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Nojman zaproponował wojewodzie zmianę nazw pięciu olsztyńskich ulic: Wincentego Pstrowskiego, Dąbrowszczaków, Juliusza Malewskiego, Mariana Gotowca i Piotra Diernowa oraz zastąpienie ich odpowiednio nazwami: Bitwy Warszawskiej 1920 roku, V Brygady Wileńskiej Armii Krajowej, Zbigniewa Herberta, Księdza Adalberta (Wojciecha) Zinka i Braci Mniejszych.
Jaka będzie decyzja wojewody, dowiemy się niebawem.