Dywity jako jedna z pierwszych gmin wiejskich w Polsce korzysta z systemu informacji pasażerskiej w komunikacji gminnej na liniach D1, D2 i D3. Dzięki temu pasażerowie mają możliwość monitorowania pojazdu online. Wszystkie autobusy gminne są wyposażone w komputery pokładowe i elektroniczne tablice kierunkowe.
System Informacji Pasażerskiej administrowany przez ZDZiT w Olsztynie, jest już dostępny dla pasażerów linii gminnych D1, D2 i D3, które dowożą mieszkańców Gminy Dywity z oddalonych wsi do przystanków przesiadkowych w Dywitach i Słupach, gdzie mogą się oni przesiąść do linii podmiejskich 108, 110 i 112 i dojechać do Olsztyna lub z niego wrócić. Autobusy linii gminnych zostały też wyposażone w komputery pokładowe oraz tablice kierunkowe. We wrześniu trwały próby techniczne i kalibrowanie sprzętu.
- Możemy powiedzieć, że wdrożenie techniczne mamy za sobą - mówi Krzysztof Zienkiewicz, który w Urzędzie Gminy Dywity zajmuje się transportem.
- Przy okazji słowa podziękowania należą się specjalistom z Wydziału Przewozów Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie. Co daje nam SIP? Najważniejszą funkcją jest możliwość monitorowania położenia pojazdu online. Dzięki temu pasażerowie, którzy mają dostęp do mobilnego, czy stacjonarnego Internetu wiedzą, czy autobus jedzie punktualnie, czy może się spóźnia. To bardzo ważne szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
- Daje nam to również jako organizatorowi komunikacji gminnej możliwość kontrolowania przewoźnika pod kątem realizacji wszystkich zamówionych połączeń - mówi Daniel Zadworny, zastępca wójta Gminy Dywity.
Wchodząc na stronę http://www.sip.zdzit.olsztyn.eu/ wybieramy nr linii np. D-1 oraz kierunek. Po zaakceptowaniu wyświetla się nam trasa oraz lokalizacja autobusu z aktualnym czasem odjazdu (oczywiście jeżeli autobus jest na trasie). Dlaczego Gmina Dywity wprowadziła SIP na swoich liniach gminnych? Pasażerowie korzystający z linii nr 108, 110 i 112 już znają możliwości systemu i zalety jakie on posiada.
- Uruchamiając linie D1,D2 i D3 postanowiliśmy korzystać z gotowych, sprawdzonych i nowoczesnych rozwiązań w zakresie komunikacji publicznej - podkreśla Daniel Zadworny.
- Możemy śmiało powiedzieć, że jesteśmy jedną z pierwszych gmin wiejskich w Polsce, która korzysta z systemu informacji pasażerskiej w komunikacji gminnej. Warto zaznaczyć, że duża cześć kursów jest skomunikowana z autobusami podmiejskimi. Funkcjonowanie nowoczesnej komunikacji publicznej na coraz wyższym poziomie, to dobry przykład współpracy aglomeracyjnej między Olsztynem i Gminą Dywity. Warto podkreślić, że gmina na funkcjonowanie całej komunikacji, a więc zarówno linii podmiejskich, linii gminnych i dowóz dzieci do szkół wydaje rocznie około 1,6 mln zł.
Z D J Ę C I A