„Wieczór z serenadą” to koncert, który zostanie zaprezentowany w olsztyńskiej filharmonii w piątek (20.10) o godz. 19.00. Dyrygentem, który poprowadzi orkiestrę smyczkową Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej oraz wystąpi z nią jako skrzypek będzie Jakub Haufa. Ten znakomity artysta od 2003 roku jest I koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Varsovia, z którą występuje na całym świecie, realizując nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne. Współpracował jako solista z tak znakomitymi artystami jak m.in. Krzysztof Penderecki, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Jan Krenz, Grzegorz Nowak, Jean-Jacques Kantorow, Marc Minkowski, Nigel Kennedy, Albrecht Mayer, Stefan Dohr, Gábor Boldoczki, Michael Nyman, Jarosław Śmietana.
W programie „Wieczoru z serenadą” zostaną wykonane kompozycje:
» Krzysztofa Pendereckiego - Trzy utwory w dawnym stylu na orkiestrę smyczkową - kompozycja ta trwająca nieco ponad 4 minuty pokazuje nam awangardystę Pendereckiego przyodzianego w archaiczny muzyczny strój, w którym jak się okazuje, jest mu wyjątkowo do twarzy,
» Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego - Koncert d-moll na skrzypce i orkiestrę smyczkową - prawykonanie młodzieńczego, pozostawionego w rękopisie koncertu Mendelssohna odbyło się dopiero w XX wieku. Dokonał go Sir Yehudi Menuhin 4 lutego 1952 roku w nowojorskiej Carnegie Hall,
» Edwarda Williama Elgara - Serenada na smyczki e-moll op. 20 - to 3 częściowy utwór, cieszący się dużą popularnością wśród słuchaczy.
Koncert zakończy kompozycja Edvarda Griega - Suita Z czasów Holberga op. 40 - dzieło zostało skomponowane specjalnie na uroczyście obchodzoną w całej Skandynawii rocznicę urodzin Ludviga Holberga największego komediopisarza Północy, Norwega z pochodzenia, tworzącego na przełomie XVII i XVIII wieku. Prawykonanie miało miejsce w Bergen (rodzinnym mieście Holberga) w dniu 12 marca 1885 roku zyskując kompozycji wielki aplauz i uznanie krytyków.
Suita, początkowo napisana na fortepian, później zinstrumentowana na smyczki przez samego kompozytora, składa się z pięciu części:
» Preludium Allegro vivace - oparte jest na trzytonowym motywie, nawiązując do kompozycji Haendla. Spośród wszystkich części, ta najbardziej utrzymana jest w stylu muzyki niemieckiego i angielskiego baroku,
» Sarabanda Andante espressivo - to dostojna część, będąca daleką stylizacją tańca, od którego wzięła nazwę,
» Gawot Allegretto - trio tego tańca ma wyraźnie nordycki charakter,
» Aria andante religioso - nawiązuje do stylu Bacha, aria utrzymana jest w charakterze romantycznej pieśni,
» Rigaudon Allegro con brio - jest pełnym lekkości starofrancuskim tańcem z Prowansji.
******
Jakub HaufaDoktor habilitowany sztuk muzycznych, profesor nadzwyczajny Akademii Muzycznej w Poznaniu, koncertmistrz Orkiestry Sinfonia Varsovia.
Urodzony w 1980 roku Poznaniu, ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie Jadwigi Kaliszewskiej (2003). Swoją grę doskonalił również u Charlesa Tregera, Manfreda Scherzera, Mariny Jaszwili, Krzysztofa Węgrzyna, Wandy Wiłkomirskiej, Toru Yasunagi, Alessandra Cappone i Vadima Repina.
Był stypendystą Rady Miasta Poznania (2001), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2000-2003) oraz został laureatem VI edycji Programu Stypendialnego Młoda Polska (2009).
Jest laureatem m.in. takich konkursów jak: II nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie (1999), II nagroda w VI Ogólnopolskim Konkursie Skrzypków im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu (1999), wyróżnienie w XII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2001).
W lutym 2013 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w której to pracuje nieprzerwanie od roku 2003, obecnie na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Jest wykładowcą Akademii Sinfonia Varsovia, projektu służącego doskonaleniu umiejętności gry muzyka orkiestrowego. Wielu z jego absolwentów biorących udział w tym projekcie znalazło pracę w wielu orkiestrach, także w Orkiestrze Sinfonia Varsovia i NOSPR.
Współpracował jako solista z tak znakomitymi artystami, jak Krzysztof Penderecki, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Jan Krenz, Grzegorz Nowak, Jean-Jacques Kantorow, Marc Minkowski, Nigel Kennedy, Albrecht Mayer, Stefan Dohr, Gabor Boldoczki, Michael Nyman (muzyka do filmu Jestem) oraz Jarosław Śmietana, występując w wielu prestiżowych salach koncertowych, m.in. w Suntory Hall w Tokio, filharmoniach w Berlinie, Monachium i Kolonii, Gewandhaus w Lipsku, Alte Oper we Frankfurcie, Tonhalle w Dusseldorfie, Theatre des Champs-Elysees i Theatre du Chatelet w Paryżu, Concertgebouw w Amsterdamie, Konzerthaus w Wiedniu, Tonhalle w Zurychu, Auditorio Nacional de Musica w Madrycie czy Berwaldhallen w Sztokholmie. W roli solisty brał udział również w festiwalach La Folle Journee, La Roque d’Antheron i Baltic Sea Festival. NCPA w Pekinie. Od 2003 roku jest I koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Varsovia, z którą koncertuje na całym świecie, realizując nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne.
Wielokrotnie prowadził Polską Orkiestrę Kameralną / Sinfonia Varsovia jako koncertmistrz od pulpitu podczas koncertów i nagrań, m.in. z takimi muzykami, jak Nigel Kennedy, Vadim Repin, Albrecht Mayer, Sir James Galway, Gabor Boldoczki, Siergiej Nakariakow, Borys Berezowsky, Ryu Goto.
W 2006 roku została wydana przez EMI płyta DVD Live at the Citadelle prezentująca koncert Polskiej Orkiestry Kameralnej w Carcassonne we Francji, na którym Jakub Haufa wystąpił jako solista, grając z Nigelem Kennedym Koncert C-dur na dwoje skrzypiec Antonio Vivaldiego. Nagranie z tego koncertu było wielokrotnie emitowane przez telewizję Mezzo.
W sierpniu 2006 roku wytwórnia Deutsche Grammophon opublikowała płytę oboisty Albrechta Mayera (w 2007 roku również DVD) pod tytułem New Seasons - Jakub Haufa wystąpił na niej jako koncertmistrz i solista. Jako koncertmistrz gościnny występował m.in.
z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz Tenerife Symphony Orchestra.
Jesienią 2012 przy współpracy Programu 2 Polskiego Radia oraz wytwórni CD Accord ukazała się jego płyta z Sonatami Straussa i Szostakowicza (Marcin Sikorski - fortepian) oraz premierowym nagraniem Ciaccony Krzysztofa Pendereckiego w wersji na skrzypce i altówkę (Katarzyna Budnik-Gałązka - altówka).
Rok 2015 zaowocował wieloma ciekawymi wydarzeniami artystycznymi. W styczniu Jakub Haufa wystąpił po raz kolejny jako solista z Orkiestrą Sinfonia Varsovia grając pod batutą Krzysztofa Pendereckiego jego Concerto doppio. Następnie w maju podczas tournee Orkiestry Sinfonia Varsovia w Chinach (Pekin, Tianjin, Wuhan) wykonywał Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika pod batutą Jerzego Maksymiuka. Czerwiec to m.in. wykonanie Tria waltorniowego Johannesa Brahmsa ze Stefanem Dohrem (I waltornista Berliner Philharmoniker) i Michałem Francuzem.
W lipcu wystąpił jako solista/dyrygent grając z Orkiestrą Sinfonia Varsovia m.in. Koncert skrzypcowy d-moll Felixa Mendelssohna podczas Festiwalu Radia Francuskiego w Montpellier/Bedarieux. Grudzień przyniósł kolejne wykonanie Concerto doppio Krzysztofa Pendereckiego w nowo otwartej sali Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu także z Orkiestrą Sinfonia Varsovia tym razem pod batutą Alexandra Sladkovskiego.
W maju 2016 po raz kolejny wystąpił w Warszawie z Orkiestrą Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka wykonując Koncerty skrzypcowe J.M.Leclaira i Andrzeja Panufnika podczas jednego z koncertów upamiętniających 100-lecie urodzin Yehudi Menuhina.
We wrześniu 2016 roku był tutorem podczas warsztatów International Lutosławski Youth Orchestra w Szczecinie, z którą także wystąpił na dwóch koncertach grając Partitę Witolda Lutosławskiego. W październiku 2016 był tutorem podczas warsztatów orkiestrowych Santander Orchestra w Lusławicach oraz oficjalnym komentatorem TVP Kultura podczas Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego.
W grudniu 2016 dokonał nagrania CD Concerto doppio Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora.
Gra na instrumentach Stephan von Baehr (Paryż, 2010) oraz Nicolas Lupot.
******
Melomanów informujemy, iż w dniu koncertu, o godzinie 18.00 w sali kameralnej filharmonii red. Piotr Matwiejczuk (Polskie Radio Program II) poprowadzi spotkanie, które będzie wprowadzeniem do koncertu. Bilety w cenie: 40 zł normalny i 30 zł ulgowy do nabycia w kasie pon.-pt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetową www.bilety.filharmonia.olsztyn.pl
Z D J Ę C I A