Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
00:04 22 listopada 2024 Imieniny: Cecylii, Stefana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
waclawbr | 2017-10-10 21:14 | Rozmiar tekstu: A A A
Eksponat miesiąca w Tartaku Raphaelsohnów

O historii olsztyńskich studni w Tartaku Raphaelsohnów

Olsztyn24
Rafał Bętkowski prezentuje granitowe podstawy dawnej pompy | Więcej zdjęć »

Odnalezione latem 2017 roku przy przebudowie ulicy Pieniężnego w Olsztynie elementy XIX-wiecznej pompy, wyeksponowano dzisiaj (10.10) w Muzeum Nowoczesności - Tartaku Raphaelsohnów w Olsztynie. Granitowe podstawy dawnej, drewnianej pompy, docelowo będą częścią muzealnej ekspozycji, a dzisiaj zostały zaprezentowane w ramach cyklu „Eksponat Miesiąca”. Przy okazji uczestnicy prezentacji mogli wysłuchać opowieści Rafała Bętkowskiego z olsztyńskiego MOK o historii olsztyńskich studni i zdrojów.

Latem tego roku robotnicy pracujący przy przebudowie ulicy Pieniężnego, przy zbiegu tej ulicy z Pl. Jedności Słowiańskiej, natknęli się na podziemny obiekt. Znalezisko okazało się nieczynną studnią, ocembrowaną czerwoną cegłą, jakich w ostatnich latach w Olsztynie znaleziono sporo. Wiele lat temu studnia została przykryta granitowymi podstawami dawnej pompy i przysypana. Te granitowe podstawy zostały dostarczone przez drogowców do Tartaku Raphaelsohnów i złożone przy obiekcie, dając początek ekspozycji dawnych zabytków techniki na wolnym powietrzu.

Jak zapewnia Rafał Bętkowski, kamienna podstawa zdroju z Pl. Jedności Słowiańskiej jest zabytkiem wyjątkowym. Podobnych elementów urządzeń zaopatrujących miasto w wodę nie udało się jak dotąd odnaleźć i udostępnić szerszej publiczności. Podstawa przypomina historię olsztyńskich studni, dzięki którym przez wieki mieszkańcy miasta zaopatrywali się w wodę. Rzadko możemy je zobaczyć, bo po odkryciu i sporządzeniu dokumentacji, najczęściej są one ponownie zaślepiane i ukrywane pod ziemią. Tylko w jednym przypadku, po odnalezieniu studni na Targu Rybnym, zaznaczono jej położenie. Po studni przy ul. Pieniężnego najprawdopodobniej ślad w terenie również nie pozostanie.

Więcej o historii olsztyńskich studni można dowiedzieć się z naszej wideo relacji z wydarzenia w Tartaku Raphaelsohnów.
R E K L A M A
Z D J Ę C I A
F I L M Y
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Prelekcja Rafała Bętkowskiego o historii olsztyńskich studni
10-10-2017
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.