W roku 2017 Warmińsko-Mazurski Oddział Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Olsztynie realizuje przedsięwzięcie przy wsparciu Samorządu Olsztyna pod nazwą „Polskie pieśni hymniczne w 90. rocznicę Hymnu Państwowego” związane z historią Mazurka Dąbrowskiego i innych polskich pieśni hymnicznych. Zadanie jest jednym z wielu realizowanych przez Barbarę Rytwińską - pomysłodawcę i koordynatora, przy wsparciu Gminy Olsztyn.
Jednym z najważniejszych celów statutowych Polskiego Związku Chórów i orkiestr jest podtrzymywanie i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Od wielu pokoleń cel realizują członkowie związku we współpracy z instytucjami, ośrodkami kultury, samorządami w całym kraju oraz w ośrodkach polonijnych za granicą.
Pieśni, które spełniały rolę hymnów, są wykonywane w czasie uroczystości pamięci narodowych, służą utrwalaniu wiedzy o twórcach, wydarzeniach i miejscach historycznych. Jednym z takich miejsc jest dworek Józefa Wybickiego, twórcy tekstu Mazurka Dąbrowskiego, gdzie znajduje się Muzeum Hymnu Państwowego w Będominie na Kaszubach.
W minioną sobotę (7.10) chórzyści z olsztyńskich zespołów - Chóru Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego im. Prof. Wiktora Wawrzyczka, Musica in Via, Moderato, Vox Cordis z dyrygentami Katarzyną Bojaruniec i Bogusławem Palińskim przebywali z wizytą w Będominie, aby w domu rodzinnym Józefa Wybickiego zaśpiewać Mazurka Dąbrowskiego.
Chórzyści zwiedzili muzeum, dzięki czemu poznali wiedzę historyczną o pieśniach hymnicznych, ich twórcach i miejscach, między innymi Józefie Wybickim, Ignacym Krasickim, Marii Konopnickiej, Feliksie Nowowiejskim i Karolu Kurpińskim. Goście z Olsztyna zostawili w muzeum pocztówki okolicznościowe i Życie Muzyczne Olsztyna wydane przez WM O PZChiO. Następnie udali się zwiedzać Sopot. W niedzielę (8.10) natomiast zwiedzili Stare Miasto i Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.
Z D J Ę C I A
G A L E R I A :