Inauguracyjny odczyt wygłosił dr Dariusz Graczyk | Więcej zdjęć »
W Olsztyńskim Planetarium zainaugurowano dzisiaj (6.10) cykl popularno-naukowych odczytów. Hasło tegorocznej edycji spotkań z astronomią to „Piątkowe wieczory z Uranią”.
- To będzie nowy cykl odczytowy, któremu patronuje muza astronomii - Urania - mówi Jacek Szubiakowski, dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. - Takie spotkania odbywają się w naszym planetarium od prawie czterdziestu lat - co roku pod innym hasłem. Na odczyty zapraszamy wykładowców z dobrych ośrodków akademickich i z Polskiej Akademii Nauk. Co tydzień, w piątek, będziemy słuchali o nowinkach astronomicznych, o tym, co ciekawego w astronomii akurat się wydarzy.
W tym roku w program piątkowych spotkań wpleciono również akcenty muzyczne.
- Przynajmniej raz w miesiącu zmienimy trochę charakter naszych spotkań i jedno ze spotkań poświęcimy muzyce elektronicznej - muzyce, która kojarzy się z kosmosem, z przestrzeniami kosmicznymi - mówi dyrektor Szubiakowski. - Myślę, że ta propozycja będzie przez naszych słuchaczy dobrze odebrana. Na koniec cyklu planujemy koncert muzyki elektronicznej na żywo.
R E K L A M A
Piątkowe odczyty w planetarium będą miały charakter popularno-naukowy. Oznacza to, że są skierowana do szerokiego grona odbiorców, niekoniecznie specjalizujących się w astronomii.
- Zapraszamy wszystkich, którzy interesują się astronomią, czy nauką w ogóle nauką - zachęca Jacek Szubiakowski. - Odczyty będą prowadzone na takim poziomie, że każdy będzie mógł z nich wynieść coś dla siebie. Będą to ciekawe odczyty, wzbogacające spojrzenie na otaczający nas świat, na przyrodę w różnych aspektach.
Odczyty z cyklu „Piątkowe spotkania z Uranią” prowadzone będą do kwietnia przyszłego roku, z krótką przerwą zimową. Szczegółowy program odczytów można znaleźć na stronie internetowej OPOiA, a także w naszej zakładce „Co?Gdzie?Kiedy?”.
Dzisiejszy, pierwszy w tegorocznym cyklu odczyt dotyczył Syriusza - najjaśniejszej gwiazdy na naszym niebie. Poprowadził go dr Dariusz Graczyk z Centrum Astronomicznego PAN im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.