Dzisiaj (4.10) przed południem pod olsztyńskim ratuszem odbyła się konferencja prasowa, organizowana przez warmińsko-mazurski oddział stowarzyszenia Młoda Prawica. Spotkanie poruszało problem związany z brakiem działalności Młodzieżowej Rady Miasta Olsztyna.
- Ciągle zwlekano z zaproszeniami na sesje, nie aktualizowano danych na stronie Biuletynu Informacji Publicznej, nie mówiąc już o braku części podstawowych danych na tejże stronie! Część z nas występowała z jakimikolwiek inicjatywami, wszyscy ochoczo bili brawo, ale teraz po 6 miesiącach pracy oraz dosłownie 2-3 spotkaniach nie zrobiliśmy nic i nic zapewne nie zostanie dalej zrobione! - mówił Piotr Patalas, były radny Młodzieżowej Rady Miasta.
Na konferencji obecna była również sekretarz oddziału, a zarazem radna Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczpospolitej Polskiej, Antonina Steffen. Wskazała ona źródło problemów, z jakimi spotyka się brak funkcjonowania rady.
- Jedną z przyczyn takiego a nie innego prosperowania tej rady jest zwyczajnie brak możliwości. Dezorganizacja jest często czynnikiem, który warunkuje niepowodzenie. I myślę, że w tym przypadku tak też może być - mówiła Antonina Steffen.
- Jako młoda prawica, ale przede wszystkim jako olsztyńska młodzież, nie zgadzamy się na traktowanie Młodzieżowej Rady Miasta jako organu, który ma na celu jedynie poprawę wizerunku miasta, jako miasta uznającego głos młodzieży w sprawach regionu - mówił Krzysztof Gołębiowski, przewodniczący oddziału stowarzyszenia Młoda Prawica.
- Sprzeciwiamy się traktowaniu młodych ludzi jako narzędzia politycznego, które jest przydatne w trakcie budowania kampanii wyborczej. Działalność naszego stowarzyszenia jest dowodem na to, że młodzież może aktywnie angażować się w sprawy regionu i aktywizować swoje otoczenie. Dlatego też bardzo smuci nas fakt, że MRM nie jest traktowana poważnie przez władze miejskie.Młoda Prawica wysunęła również własne propozycje rozwiązań problemu Młodzieżowej Rady Miasta:
» zwiększenie środków na akcje społeczne, jakie mają do dyspozycji młodzi radni,
» wprowadzenie większej dyscypliny pod postacią sankcji za częste absencje na obradach organu,
» przeprowadzenie wyborów uzupełniających, które wyłonią nowych członków rady,
» zwiększenie statutowej liczby spotkań z co najmniej jednego spotkania na trzy miesiące, do jednego obowiązkowego spotkania miesięcznie.
Uczestnicy konferencji zwrócili się również do opiekuna Młodzieżowej Rady Miasta radnego Łukasza Łukaszewskiego, aby włożył więcej pasji i energii w instruowanie oraz przyuczanie członków do organizowania działań społecznych niż do tej pory. Stowarzyszenie wystosowało także list otwarty, adresowany do Młodzieżowej Rady Miasta oraz radnego pełniącego funkcję opiekuna rady.