W sobotę (30.09) ruszyła pierwsza odsłona projektu grantowego „Zakręcony (w) Olsztyn”. Działania organizowane są w ramach programu „Wędrowna Akademia Kultury” realizowanego przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Bardzo Młoda Kultura 2016-2018” oraz ze środków samorządów Ełku, Olsztyna i Szczytna oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Koordynatorem merytorycznym projektu jest Joanna Mieszczyńska, nauczycielka historii w Szkole Podstawowej nr 33 w Olsztynie, ambasador Muzeum POLIN, a koordynatorem organizacyjnym projektu - Ewa Mieszczyńska, nauczycielka historii XI Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie.
Działania przygotowujące realizację projektu „Zakręcony (w) Olsztyn” trwały w XI LO od sierpnia. Młodzież przygotowywała zagadki i zadania przeznaczone do wykonania w trakcie działań projektowych przez jej młodszych kolegów ze szkół podstawowych i przedszkoli. Do wspólnej zabawy, do poznawania swojego rodzinnego miasta - Olsztyna - zaproszono zespoły rodzinne (rodziców wraz z dziećmi w przedziale wiekowym 4-10 lat).
Przywitanie uczestników nastąpiło w XI LO w Olsztynie, a projekt rozpoczęto od zapoznania się z mapą Warmii. Następnie dzieci wraz z rodzicami i olsztyńskimi wolontariuszami (uczniami Szkoły Podstawowej nr 33 i XI Liceum Ogólnokształcącego) spacerowali po olsztyńskim Starym Mieście pod opieką doświadczonej przewodniczki PTTK Marty Kruk. Maluchy zapamiętywały w poszczególnych częściach miasta słowa - klucze potrzebne do rozwiązania zagadek i quizów. Wśród haseł pojawiły się takie jak ratusz, zamek, Kopernik, herb, święty Jakub, muszla, Wysoka Brama.
Zwiedzając starówkę z przewodnikiem, dzieci rozwiązywały zagadki w przestrzeni miasta i porównywały obiekty współczesne z retrofotografiami z początków XX wieku. Po powrocie do XI LO na uczestników czekał słodki poczęstunek oraz rozwiązywanie rebusów, krzyżówek i układanie puzzli. Następnie odbyły się działania plastyczne pod okiem Ewy Letki (lepienie w glinie bab pruskich, malowanie lnianych toreb czy rysunków). Na koniec długiego i intensywnego dnia przewidziano dla zapracowanych maluchów ciepłe pierogi.
Zajęcia w ramach projektu grantowego są dla uczestników bezpłatne. Uczestników warsztatów gościnnie przyjął w progach swojej szkoły dyrektor XI LO Janusz Krzysztof Rączkiewicz.
Z D J Ę C I A