Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
20:29 18 stycznia 2025 Imieniny: Bogumiła, Małgorzaty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Inwestycje, budownictwo
D. | 2017-09-25 22:56 | Rozmiar tekstu: A A A

Marszałek zaprezentował plany rozbudowy Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

Olsztyn24
Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin optuje za uczynieniem z MBG muzeum całorocznego | Więcej zdjęć »

W siedzibie Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie, z inicjatywy marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina, odbyło się (25.09) spotkanie z przedstawicielami mediów, podczas którego zaprezentowano plany rozbudowy i projekt wykonawczy Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Dzięki zrealizowaniu inwestycji ta instytucja kultury będzie miała możliwość „rozwinąć skrzydła” i działać docelowo jako muzeum całoroczne.

Przestrzenie wystawiennicze (44 m kw) muzeum działającego w obecnym kształcie mieszczą się w budynku pod Wzgórzem Pomnikowym. Nowy budynek miałby powstać przy drodze między Grunwaldem a Stębarkiem. Jego powstanie pochłonęłoby 22 mln zł.

Podczas spotkania marszałek Brzezin podkreślał, że podstawowym celem przedsięwzięcia jest wzmocnienie marki, jaką jest Grunwald, zarówno dla naszego regionu, jak i dla kraju oraz Europy. Aby tak się stało, muzeum musi działać przez cały rok i mieć możliwości ekspozycyjne na miarę wydarzenia, które ma za zadanie prezentować.

Pola Grunwaldu przeszły już metamorfozę w związku z jubileuszem 600-lecia bitwy pod Grunwaldem. Odrestaurowano Wzgórze Pomnikowe, powstały pola namiotowe z pawilonem socjalnym i amfiteatr. Ponadto odrestaurowano ruiny kaplicy pobitewnej, ścieżki dydaktyczne. Wybudowany został również pawilon socjalno-usługowy wraz z parkingiem. Inwestycja ta kosztowała 25 mln. Jednak nadal pozostaje wiele rzeczy do zrobienia, by jeszcze bardziej podnieść rangę muzeum.
R E K L A M A
Jakie są założenia nowej inwestycji wyjaśnił podczas spotkania architekt Krzysztof Kozłowski, autor projektu, przedstawiając zebranym prezentację inwestycji (dostępna w zapisie wideo spotkania) - mający powstać budynek muzealny wpisany został w krajobraz Pól Grunwaldzkich. Od strony Wzgórza Pomnikowego budynek będzie ukryty w ziemi, widoczna będzie jedynie przeszklona bryła. W jego wnętrzach znajdzie się 3,5 tys. m kw powierzchni wystawienniczej, sala rycerska do rozgrywek turniejowych i walk, sala konferencyjna na 100 osób, strefa obsługi, biura i sklepy. Wystawa stała powstałaby we współpracy z wybitnymi muzealnikami. Ekspozycja objęłaby nie tylko Bitwę pod Grunwaldem i historię Zakonu Krzyżackiego, ale też historię późnego średniowiecza i wczesnego renesansu.

Koszt inwestycji to 22 mln zł, w tym 15 mln miałoby pochodzić ze środków unijnych.

Jak podkreśla Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, nowa infrastruktura oznaczać będzie większą dostępność muzeum dla turystów:

- Sprzedajemy do 60 tys. biletów do małego, sezonowego muzeum. Problem Grunwaldu jest taki, że wiele osób tam przyjeżdża to, robi sobie zdjęcia na tle pomnika i odjeżdża - stwierdza. - Po wybudowaniu całorocznego muzeum liczymy, że turyści, którzy do tej pory nie zwiedzali wystaw, teraz to zrobią.

Projekt budowy muzeum całorocznego w Grunwaldzie został wpisany do Kontraktu Terytorialnego i wstępnie pozytywnie oceniony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Teraz pozostaje czekać na ostateczną decyzję.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Prezentacja projektu rozbudowy Muzeum Bitwy pod Grunwaldem
26-09-2017
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
    R E K L A M A
    Banner F
    Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.