Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku trzeci rok z rzędu koordynuje Europejskie Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach. Dzisiaj (15.09) w pawilonie wystawowym na wzgórzu pomnikowym uroczyście zainaugurowano obchody tego święta zabytków w regionie.
Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się już po raz 25. Hasło tegorocznej edycji wydarzenia to „Krajobraz dziedzictwa - dziedzictwo krajobrazu”, co oznacza, że w tym roku organizatorzy EDD chcą zwrócić uwagę na piękno i malowniczość polskich krajobrazów.
„Będziemy odkrywać krajobraz będący zapisem historii i tradycji kolejnych pokoleń, etapów rozwoju gospodarki, technologii i nauki, a także wrażliwości estetycznej oraz sztuki. Wyraźnie podkreślimy konieczność jego ochrony i potrzebę kształtowania w taki sposób, aby stał się świadectwem szacunku współczesnego pokolenia dla przeszłości i przyszłości, patriotyzmu małych i wielkich ojczyzn. (...) Wszyscy jesteśmy częścią krajobrazu, każdy z nas ma wpływ na jego kształt i to od nas zależy, jak będzie wyglądał. Krajobraz to nasza przestrzeń pracy, nauki oraz odpoczynku. Uczmy się go, chrońmy i harmonijnie kształtujmy, bo jest to nasz wspólny obowiązek” - napisała w przesłaniu do uczestników EDD Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków.
Na Warmii i Mazurach swój czynny udział w obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa zadeklarowało prawie 50 podmiotów - od instytucji i placówek kultury przez szkoły, stowarzyszenia, gminy samorządowe po kościelne parafie. Przez cały wrzesień na Warmii i Mazurach odbywać się będą spotkania, wykłady, wystawy, prezentacje, warsztaty, wycieczki, poświęcone ukształtowanym historycznie i kształtowanym obecnie krajobrazom miast i wsi w regionie.
W inauguracji EDD w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem udział wzięli m.in. wicemarszałek województwa Wioletta Śląska-Zyśk, wiceprezydent Olsztyna Jarosław Słoma i dyrektor departamentu kultury i edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie Zdzisław Fadrowski. W programie wydarzenia, oprócz okolicznościowych przemówień, była prezentacja przygotowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa filmu pt. „Krajobraz mojego miasta” oraz wykład dyrektora Muzeum Bitwy pod Grunwaldem dra Szymona Dreja zatytułowany „Krajobraz Warmii i Mazur w kontekście turystyki kulturowej i historycznej”. Uczestnicy spotkania mieli też możliwość, jako pierwsi, zapoznać się z artefaktami wydobytymi z Pól Grunwaldzkich podczas dobiegających już końca tegorocznych badań archeologicznych. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się tłok pieczętny w kształcie rombu z XV wieku, przedstawiający karmiącego pelikana. Jak wyjaśnili muzealnicy - identyczny rysunek pelikana znajduje się na studni dziedzińca zamku w Malborku.
Więcej o wydarzeniu w naszej wideo relacji.
Z D J Ę C I A
F I L M Y