Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
21:45 20 stycznia 2025 Imieniny: Fabiana, Sebastiana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
inf. pras. | 2017-09-07 15:13 | Rozmiar tekstu: A A A
CSE „Światowid” w Elblągu wydało książkę „Warmio, quo vadis?”

Dawka wiedzy o Warmii

Olsztyn24
Fragment okłądki książki „Warmio, Quo vadis?”

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu wydało książkę „Warmio, quo vadis?”. W wydawnictwie znalazły się treści naukowe, ale także praktyczne wskazówki dla nauczycieli. Książka zawiera kompilację tekstów popularno-naukowych dotyczących dziedzictwa materialnego i niematerialnego Warmii, podsumowanie badań etnograficznych oraz propozycje zajęć edukacyjnych.

„To ten moment, kiedy możemy się pochwalić tym, co dla naszej małej ojczyzny robimy. Tym razem z Żuław przenieśliśmy się na Warmię. Dlaczego jest tak niepowtarzalna i dokąd zmierza? To pytania, które stawiają sobie również autorzy tej książki. Jej lektura pozwoli Państwu wspólnie z nimi poszukać na nie odpowiedzi” - tak we wstępie do tej publikacji napisał o niej Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, wydawcy książki.

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu rozpoczęło realizację projektu „Warmio, quo vadis?”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorządu województwa warmińsko-mazurskiego w 2016 roku. Teraz projekt zbliża się ku końcowi, ukazując Warmię z wielu interesujących i dotychczas mało odkrytych stron. Jednym z wymiernych efektów projektu jest książka „Warmio, quo vadis?”.

W książce znalazły się teksty ekspertów i jednocześnie ludzi pełnych pasji oraz zaangażowania, kochających swoją pracę i przede wszystkim to miejsce. Są więc w niej treści naukowe, ale także praktyczne wskazówki dla nauczycieli. O niematerialnym dziedzictwie kulturowym na Warmii pisze prof. Janusz Hochleitner - historyk i antropolog kultury, na co dzień zajmujący się m.in. dziedzictwem kulturowym regionu. Autor sięga do korzeni Warmii, są tu opisy najpowszechniej obchodzonych świąt, obyczajów związanych z kalendarzem liturgicznym i tym, który wynika z rytmu przyrody, są też przykłady gwary warmińskiej. Historyk sztuki dr Iwona Liżewska, która jest kierownikiem Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Olsztynie, pisze o krajobrazie osadniczym i sakralnym na Warmii. Jak wyglądał w przeszłości, jak zmienia się na naszych oczach, a na końcu pyta (retorycznie), jak Warmia będzie prezentowała się za kilka, kilkanaście lat? O zielonym krajobrazie kulturowym pisze z kolei Marzena Zwierowicz - architekt krajobrazu, odpowiedzialna w naszym województwie za zieleń zabytkową z ramienia Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie. Wreszcie Aleksandra Paprot-Wielopolska, doktorantka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierownik badań etnograficznych, które odbyły się w ramach projektu „Warmio, quo vadis?” podsumowała je i przedstawia wyniki. Co szczególnie interesujące, zawierają one propozycje wybranych elementów dziedzictwa do regionalnego lub krajowego inwentarza niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
R E K L A M A
Gotowe rozwiązania edukacyjne dla nauczycieli różnego typu szkół zawierają propozycje zajęć edukacyjnych. Karolina Manikowska z elbląskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie przygotowała propozycje zajęć dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych dotyczące tożsamości regionalnej i krajobrazu kulturowego. Zajęcia o architekturze sakralnej na Warmii można przeprowadzić na podstawie materiałów Wiesławy Rynkiewicz-Domino z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Z kolei dla szkół ponadpodstawowych propozycje przygotowała Weronika Wojnowska z Muzeum im. Mikołaja Kopernika we Fromborku - mogą one służyć za bazę do przeprowadzenia zajęć dotyczących warmińskich pieców kaflowych i witraży, niedocenianego i niezwykłego dziedzictwa materialnego tych ziem.

Samorządowcy, nauczyciele, przedstawiciele instytucji kultury i organizacji pozarządowych, depozytariusze, właściciele i opiekunowie historycznych warmińskich budynków i zabudowań oraz wszystkie osoby zainteresowane dziedzictwem materialnym i niematerialnym Warmii mogą wziąć udział w spotkaniach, które mają charakter szkoleniowo-warsztatowy i będą połączone z dyskusjami, z udziałem ekspertów. Spotkania o Warmii odbędą się 25, 26 i 27 października w Skarbcu Kultury Europejskiej w Barczewie. A już 18 listopada w Elblągu projekt zostanie podsumowany. W sali kameralnej Kina Światowid spotkają się eksperci, którzy opowiedzą o materialnym i niematerialnych dziedzictwie Warmii, nie zabraknie również dyskusji o tym czego na Warmii potrzeba, czego brakuje, o co trzeba dbać i co promować. Wszystkie wnioski zostaną spisane i przekazane odpowiednim instytucjom.

Publikacja jest bezpłatna. Książka została wydana w 500 egzemplarzach. W formie cyfrowej można ją pobrać tu: http://eswiatowid.pl/Aktualno%c5%9bci/tabid/158/ItemId/39312/Default.aspx

Projekt „Warmio, quo vadis?” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Partnerami projektu są: Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie wraz z delegaturą w Elblągu, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Stowarzyszenie JANTAR z Elbląga, Portal kulturaludowa.pl, Polskie Radio Olsztyn, Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, portal eKulturalni.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.