Stereoskop Holmesa kolejnym eksponatem miesiąca w Muzeum Nowoczesności
Prezentacja stereoskopu Holmesa w Tartaku Raphaelsohnów | Więcej zdjęć »
Ręczny stereoskop, skonstruowany w 1861 roku przez Amerykanina Olivera Wendella Holmesa, jest kolejnym „eksponatem miesiąca” prezentowanym w olsztyńskim Muzeum Nowoczesności - Tartaku Raphaelsonów. Zabytkowe już urządzenie służące do oglądania stereogramów w trójwymiarze zaprezentował jego właściciel - olsztyński fotograf Janusz Białas.
Stereoskop jest przyrządem optycznym, złożonym z dwóch lekko powiększających i ułożonych obok siebie soczewek, służącym do obserwacji stereogramów, tj. pary zdjęć tego samego obiektu wykonanych z dwóch różnych punktów widzenia, odpowiadających jego obrazom widzianym oddzielnie przez lewe i prawe oko.
Prezentowany w Tartaku Raphaelsohnów zabytkowy stereoskop był pierwszym prostym lekkim i tanim stereoskopem ręcznym, nadającym się do oglądania stereogramów na podłożu nieprzezroczystym - papierowym, naklejanych na tekturkach o wymiarach 89x179 milimetrów. Holmes - lekarz, poeta i powieściopisarz - nie opatentował swojej konstrukcji, wskutek czego nie przyniosła ona wynalazcy żadnych korzyści materialnych.
Stereoskopy Holmesa uznane zostały wkrótce za powszechny standard i przetrwały niezmienione przez ponad pół wieku. W Ameryce i Europie sprzedawane były w setkach tysięcy egzemplarzy, stały się też w owej epoce nieodzownym elementem wyposażenia mieszczańskich salonów.
R E K L A M A
Prezentacji stereoskopu towarzyszyła wystawa trójwymiarowych fotografii autorstwa Janusza Białasa.
Więcej o wydarzeniu w naszej wideo relacji z Tartaku Raphaelsonów.