Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprosiła wczoraj (25.08) olsztynian do Galerii Stary Ratusz WBP na wernisaż wystawy malarstwa i grafiki pt.: „Wymiary/Dimensionen” Wiesława Stefana Fiszbacha.
Wiesław Fiszbach pochodzi z Tomaszowa Mazowieckiego. W tym mieście rozpoczął edukację i karierę sportową, jako zawodnik mistrzowskiej drużyny piłki siatkowej i członek młodzieżowej kadry Polski. Od 1974 r. pracował jako nauczyciel akademicki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz trener judo.
Ostatnie 36 lat życia artysty związane jest z Berlinem, gdzie ma swoją pracownię i od ponad 14 lat prowadzi Kunstwerstatt NaKole. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, SAIE w Szczecinie oraz założycielem Europejskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych NaKole. Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych w Berlinie, Strasburgu, Monachium i w Polsce - Szczecin, Łódź, Warszawa, Olsztyn, Gdańsk, Tomaszów Mazowiecki.
Pierwsze doświadczenia rysunkowe i malarskie zdobywał już we wczesnym dzieciństwie, jako uczestnik MDK. Został nagrodzony w konkursach międzynarodowych UNESCO w Delhi i Londynie.
R E K L A M A
Od 2005 r. w klimatycznej Galerii NaKole wystawia prace własne, jak i zaprzyjaźnionych artystów z Niemiec i Polski. Był pomysłodawcą i realizatorem projektu Moje Miasto - cyklu wystaw fotografii, rysunku i malarstwa.
Ze względu na przeszłość sportową tematyka ta jest bliska Fiszbachowi. W swoim dorobku ma obrazy składające się na cykl pt. „Sport jest sztuką”.
„Nie jest zasadne przypisywanie sztuki jedynie duchowi a fizyczności tylko sportowi.” Perfekcyjnie prowadzoną kreską autor przedstawia harmonię kształtu, ułożenie mięśni i ruchu zawodnika. Malarska wizja artysty niezwykle ekspresyjnie pokazuje dramatyczną walkę, nie tylko o laur zwycięstwa w imię szlachetnej rywalizacji. Motywy sportowe są dla niego także pretekstem do przedstawienia tematu w ujęciu metaforycznym - jako walki dobra ze złem, walki człowieka z własnymi słabościami, walki z przeciwnościami losu.
Od ponad czterech lat zainteresowanie artysty skierowane jest ku sprawom społecznym. Można to zauważyć w obrazach, które powstają w atelier, jak i w pracach rysunkowych powstających w pobliskim Goerlitzer Park. To tam W. Fiszbach znajduje inspirację do szybkich szkiców rejestrowanych z fotograficzną dokładnością i szybkością. Niewielkie formy rysunkowe zostają powiększone i przeniesione na duże formaty - w ten sposób powstają ikonografie. Jest on w tej dziedzinie oryginalnym twórcą.
Zafascynowany teorią strun kosmicznych, rozczytujący się w Lemie, próbuje określić i odnaleźć własne wymiary. Człowiek, jako cząstka kosmosu, podlega obowiązującym prawom fizyki opisanym przez Einsteina i Pobłockiego, którzy dali początek fizyce kwantowej i od dawna pozostają w sferze zainteresowań naukowych artysty.
„Będąc zwolennikiem teorii strun kosmicznych, w wibrującym otoczeniu szukam, łowię w zmieniającej się przestrzeni przenikających wymiarów i tworzących się nisz, gdzie czas płynie nie tylko w jednym kierunku. Moim rewirem są zakątki ulic, niespokojne parki dzielnic Kreuzberg / Neukoeln w Berlinie”.
W zderzeniu z rzeczywistością otaczającego świata człowiek musi być mocny, sprawny duchowo i fizycznie.
Ciało + Duch = Życie.
Żaden z tych dwóch czynników nie ma szansy egzystować oddzielnie. W cieniu wielkiej historii od ponad wieku toczy się walka cicha i dramatyczna, której stawką jest otaczająca nas rzeczywistość
Mecenasi: COS OPO Spała, Stowarzyszenie NaKole, Fiszbach Art. Team. Kuratorem wystawy jest Bożena Alicja Markiewicz.