Warmińska Noc Perseidów w olsztyńskim Parku Centralnym
Warmińska Noc Perseidów w Parku Centralnym w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Z inicjatywy Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Parku Centralnym dzisiejszego wieczoru (10.08) odbył się festyn pod hasłem „Warmińska Noc Perseidów”. Celem imprezy było stworzenie mieszkańcom Olsztyna optymalnych warunków do obserwacji ciekawego wydarzenia astronomicznego - „spadających” perseidów, czyli spalających się w atmosferze ziemskiej odłamków meteorów z roju Perseidów, którego orbita co roku, w lipcu i sierpniu, przecina się z orbitą naszej planety.
- Na obserwacje perseidów zapraszamy mieszkańców Olsztyna i turystów już od lat osiemdziesiątych - wyjaśnił Jacek Szubiakowski, dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. - Obserwacje prowadziliśmy z kopuły naszego obserwatorium, która nie mogła jednak pomieścić dużej liczby chętnych do obserwowania tego niecodziennego zjawiska. Więc kiedy powstał Park Centralny w Olsztynie, pomyśleliśmy, że jak na warunki miejskie, byłoby to doskonałe miejsce do jednoczesnego prowadzenia obserwacji nieba przez nieograniczoną wręcz liczbę chętnych. W tym roku porozumieliśmy się w tej sprawie z Miejskim Ośrodkiem Kultury i wspólnie postanowiliśmy zorganizować w Parku Centralnym pierwszą Warmińską Noc Perseidów.
Dyrektor Szubiakowski dodał też, że jeżeli propozycja wspólnej obserwacji perseidów spotka się z zainteresowaniem olsztynian, to w przyszłych latach takie obserwacje również będą organizowane w Parku Centralnym. I chyba tak się stanie, bo do Parku Centralnego przyszło dzisiejszego wieczoru naprawdę sporo ludzi. Jedni byli zainteresowani wykładami ekspertów z astronomii i rozmowami z astronomami z OPiOA, inni korzystali z oferty przygotowanej przez MOK, ale najczęściej goszczący w parku korzystali z obu propozycji. Najbardziej wytrwali pozostali w parku do ciemnej nocy, licząc na niezapomniane widoki nieba nad Olsztynem.
Dodajmy jeszcze, że perseidy będzie można obserwować praktycznie do końca sierpnia, a ich maksimum nastąpi 12 sierpnia.