W Bibliotece Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie odbył się wczoraj (3.07) wernisaż prac Zbigniewa Urbalewicza. Wystawę można oglądać do 31 lipca w godzinach otwarcia biblioteki.
Zbigniew Urbalewicz - artysta grafik, urodził się w 1968 r. w Dobrym Mieście. W 1996 roku ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dyplom z grafiki warsztatowej uzyskał w Pracowni Wypukłodruku pod kierunkiem prof. Ryszarda Krzywki. Od 2005 r. jest pracownikiem Instytutu Sztuk Pięknych na Wydziale Sztuki UWM w Olsztynie. Brał udział w ponad sześćdziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Jest członkiem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Olsztynie i współzałożycielem Fundacji „Wyłom”.
Wystawa nosi tytuł „Zapisane” i odnosi się do zapisywania jako nośnika wypowiadania myśli, obrazu oraz wyrażania siebie. Artysta mówi: „
Gdybyśmy zaczęli dochodzić tego, od kiedy istnieje czynność czy zjawisko zapisywania, zapewne musielibyśmy wejść w spór z innymi. Przyjmijmy, że zaczęliśmy zapisywać cokolwiek od momentu, w którym sprawy stały się dla nas ważne. Bo po co zapisywać rzeczy błahe?”Współczesne czasy sprawiają, że coraz częściej posługujemy się w systemie zero jeden. Zbigniew Urbalewicz nie odszedł jednak od wykorzystywania możliwości papieru oraz narzędzi do jego zapisu. Różnorodność prezentowanych prac obfitujących w wielobarwne formy i znaki graficzne często nawiązują do kultury i sztuki Japonii. Chociaż można w nich odnaleźć elementy kosmosu, obiekty czy słowa. Pismo znaku jest istotnym elementem w twórczości artysty.
Z D J Ę C I A