W Galerii Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie rozpoczęto wczoraj (27.06) nowy cykl wystawienniczy. We współpracy z Edwardem Ratuszyńskim co miesiąc będą prezentowane obrazy jego autorstwa, których część artysta następnie podaruje bibliotece. Tę formę dwudniowych ekspozycji docelowo 14 prac wybrał, aby dać upust swej fascynacji średniowiecznym (i nie tylko) Olsztynem, a także zwrócić uwagę społeczności na miejsca w stolicy Warmii i Mazur oraz związane z nimi wydarzenia „przepuszczone” przez wyobraźnię artysty.
Pierwsza prezentacja obrazów w ramach cyklu pod nazwą „Legendy Olsztyna” odbyła się w Centrum Polsko-Francuskim w Olsztynie (ich tematem był zamach na cesarza Napoleona w Olsztynie). Szkice do prac można natomiast oglądać w restauracji U Artystów mieszczącej się na olsztyńskiej starówce.
Wczorajsze wydarzenie wzbogaciło wystąpienie historyka, publicysty i nauczyciela Henryka Falkowskiego, którego autor określa prowodyrem całego zamieszania. Gość specjalny przybliżył uczestnikom spotkania zarys historyczny wydarzenia ujętego na prezentowanych obrazach.
Wystąpienie to oraz przemówienie autora opisującego m.in. genezę cyklu dostępne jest w zapisie wideo prezentacji, który wkrótce opublikujemy. Zapraszamy do jego obejrzenia.
R E K L A M A
******
Edward Ratuszyński jest absolwentem olsztyńskiego Technikum Budowlanego i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w 1983 r. Mieszka i pracuje w Olsztynie.
Debiutował w 1973 roku. Maluje i rysuje głównie w pastelu i akrylu. Projektuje grafikę wydawniczą oraz formy użytkowe. Jest autorem blisko stu wystaw indywidualnych. Tworzył scenografie teatralne oraz scenografię i oprawę graficzną festiwalu jazzowego w Olsztynie, Olsztyńskich Nocy Bluesowych oraz Pikniku Country w Mrągowie. Wieloletni współpracownik pracowni usług architektonicznych SARP, współtwórca koncepcji Targu Rybnego w Olsztynie. Dyrektor, kierownik i konserwator biur projektowych Urbis i Uniprojekt.
Jest współinicjatorem i autorem koncepcji graficznej Kalendarza Olsztyna. W latach 2009-2012 był wykładowcą na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Autor projektu Krzyża za Zasługi dla Warmii, Mazur i Pomorza, laski i insygniów Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz wielu innych znaków graficznych, za co w 2015 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Olsztyna.