Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
04:19 19 stycznia 2025 Imieniny: Erwina, Henryka
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24
inf. pras. | 2017-06-24 19:33 | Rozmiar tekstu: A A A

Złoty jubileusz festiwalu organowego we Fromborku

W tym roku Frombork świętował będzie 50-lecie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. Koncert inaugurujący jubileuszową edycję festiwalu już 2 lipca (niedziela) o godz. 15:30.

Festiwal należy do najstarszych tego typu imprez kulturalnych w kraju i w Europie. Jego zaistnienie 50 lat temu powiązane było z odbudową i uruchomieniem po ponad 20 latach milczenia zabytkowych organów w katedrze fromborskiej, które w czasie II wojny światowej uległy znacznej dewastacji. Staraniem oo. Salezjanów, którzy po wojnie opiekowali się katedrą i sprawowali duszpasterstwo w parafii Frombork, w 1967 r. w rok po uruchomieniu organów katedralnych, zaistniał festiwal o randze międzynarodowej, którego prekursorami byli prof. Leon Bator z Gdańska-Oliwy oraz prof. Jan Jargoń z Krakowa, który w ramach powojennej odbudowy i rozbudowy instrumentu zaprojektował i nadzorował realizację stworzenia dyspozycji brzmieniowej fromborskich organów, jaka dziś cieszy swymi walorami dźwiękowymi wielu, zarówno turystów, jak i koneserów muzyki organowej.

Obecnie naczelny patronat nad festiwalem sprawuje Filharmonia Bałtycka z prof. Romanem Peruckim na czele. Festiwal odbywa się w gotyckiej halowej bazylice archikatedralnej o doskonałej akustyce, gdzie na wspaniałych organach o bogatych możliwościach brzmieniowych od półwiecza grają uznani artyści z kraju, Europy i poza jej granic. Instrument katedralny należy do grona najsłynniejszych koncertowych organów północnej Polski, a w bliższych i dalszych zakątkach kraju i świata Frombork i Wzgórze Katedralne, oprócz słynnej postaci kanonika Mikołaja Kopernika, słynie przede wszystkim właśnie z organów i koncertów festiwalowych. Niektóre z koncertów ubogacane są także o występy chórów i solistów instrumentalistów. Tak będzie również i w tym roku.

Podczas jubileuszowej edycji festiwalu melomanów czeka 7 koncertów, podczas których wystąpią:
2 lipca, niedziela, godz. 15:30
Arno Hartmann (Niemcy), dyrygent
Roman Perucki, organy
Łukasz Długosz, flet
Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina

9 lipca, niedziela, godz. 15:30
Andrzej Chorosiński, organy

16 lipca, niedziela, godz. 15:30
Ludmiła Gołub (Rosja), organy

23 lipca, niedziela, godz. 15:30
Wolfgang Seifen (Niemcy) organy

30 lipca, niedziela, godz. 15:30
Marek Stefański, organy

6 sierpnia, niedziela, godz. 15:30
Josef Still (Niemcy), organy

13 sierpnia, niedziela, godz. 15:30
Arkadiusz Popławski, organy

W tym roku koncerty zaczynają się o godz. 15:30.

W programie koncertu inauguracyjnego znajdą się utwory:

» J.S. Bach (1685-1750) Preludium i fuga Es-dur BWV 552
» Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791) Symfonia nr 41 C-dur „Jowiszowa”
» Enjott Schneider (*1950) Bernardus Fresken, Koncert na flet, organy i orkiestrę.

Wykonawcy koncertu inauguracyjnego to:

ŁUKASZ DŁUGOSZ - flet


Uznany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą. Absolwent studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz studiów mistrzowskich w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz w Yale University w New Haven. Jest laureatem wszystkich ogólnopolskich konkursów fletowych oraz zdobywcą czołowych nagród na kilkunastu konkursach międzynarodowych w tym tak prestiżowych jak: 8. Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Jean Pierre Rampala w Paryżu, 3.Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Carla Nielsena w Odense, 1. Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Theobalda Böhma w Monachium oraz 5. Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Leonardo de Lorenzo w Viggiano. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami. Jako solista występował m.in.: w Musikverein Goldener Saal oraz Konzerthaus we Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Gasteig Carl Orff Saal oraz Herkulessaal w Monachium. Grał pod batutą takich gwiazd jak Zubin Mehta, James Levine, Mariss Jansons, Jerzy Maksymiuk czy Jacek Kaspszyk. Jest wielokrotnie zapraszany do wykonania koncertu fletowego Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora. W 2010 roku Łukasz Długosz miał swój debiut fonograficzny z London Symphony Orchestra z którą nagrał płytę z koncertem fletowym Michaela Colina. Artysta dokonał wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Jego liczne nagrania płytowe zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską oraz otrzymał szereg nagród fonograficznych w tym nagrodę International Classical Music Award (ICMA). Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze rozgłośnie radiowe takie jak: BBC Radio 3, NDR, SWR, BR4, Deutschland Radio Kultur, Polskie Radio 2, Radio France, RMF Classic. Na swoim koncie ma szereg prawykonań kompozycji polskich i zagranicznych twórców m.in.: Enjott Schneider, Pawła Mykietyna, Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Piotra Mossa, Michaela Colina i wielu innych. Jest jurorem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych. Prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie. Reprezentuje Polskę na licznych międzynarodowych konwencjach fletowych. Łukasz Długosz był dwukrotnie nominowany do Paszportów Polityki oraz nagrody Gwarancje Kultury TVP Kultura. Za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymał szereg prestiżowych nagród i stypendiów m.in.: Gasteig Musikpreis, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zeit-Preis, Deutsche Stiftung Musikleben. Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej Łukasz Długosz został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Roman Perucki - organy

Ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora w 1986 r. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą. Od roku 1997 jest profesorem gdańskiej Akademii Muzycznej (w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych).

Jest Dyrektorem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Z jego inicjatywy powstało Gdańskie Centrum Muzyczno-Kongresowe, siedziba filharmonii. Prezes Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Sacra”, z którym organizuje m.in.: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej (jeden z najsłynniejszych w świecie), Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów „Bliżej Bacha”, koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele oo. Dominikanów w Gdańsku oraz festiwale organowe w kościołach Pomorza Gdańskiego. Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Francji, Portugalii, Rosji, Meksyku oraz wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie całej Polski. Jest jurorem wielu międzynarodowych konkursów organowych (Włochy, Francja, Czechy, Rosja, Polska). W swoim dorobku ma już ponad 2500 recitali. Koncertował w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych świata, m.in. w Notre Dame (Paryż), katedra w Gandawie (Belgia), Mariinsky Theater (St. Petersburg), sala koncertowa The UANL Symphony Orchestra w Monterrey (Meksyk). Koncertuje w Polsce, w niemal wszystkich państwach Europy, w Rosji, Japonii, Chinach, Australii, Meksyku i USA. Dużą część koncertów wykonuje wspólnie ze swoją małżonką, skrzypaczką Marią Perucką.

Jest I. organistą Archikatedry Oliwskiej. Od 1999 roku jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej.

Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, posiada nagrania płytowe. Jego płytę „Messe pour les paroisses” Fr. Couperina Bohdan Pociej uznał w „Ruchu Muzycznym” za najlepsze nagranie roku 1991 wydane w Polsce, a II płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka. W swoim dorobku posiada platynową płytę, wydaną w 1998 roku. Posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym najwyższe odznaczenia papieskie: Pro Eclessiae et Pontifice, przyznane przez Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Order św. Sylwestra nadany przez Papieża Benedykta XVI. W roku 2005 r. uzyskał złotą odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej. W 2007 roku otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną - Gryfa Pomorskiego za rok 2006 oraz nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.

Arno Hartmann - dyrygent

Organista i dyrygent. Studiował na wiedeńskim University of Music and Performing Arts pod kierunkiem M. Radulescu, P. Planyavsky’iego i L. Hagera. Z Vienna Radio Sypmhony Orchestra i Vienna Symphony Orchestra koncertował w Niemczech i w Austrii. Jako solista występuje w całej Europie, USA i w Południowej Afryce. Działalność dyrygencka Arno Hartmana to koncerty m.in. z Bochum Symphony Orchestra oraz The Göttigen Symphony Orchestra. Posiada liczne nagrania radiowe i płytowe. W 1994 roku założył The Capella Lutherana Vienna Choir and Orchestra, z którym cyklicznie występuje „na żywo” w austriackim radio, prezentując Kantaty Bacha. Od 2003 roku jest dyrygentem The Stadtkantorei Bochum. Ponadto jest dyrektorem artystycznym Bochumskiego Festiwalu Organowego i Bochumskiego Festiwalu Bachowskiego.

Orkiestra symfoniczna

Polska Filharmonia Bałtycka organizuje wiele koncertów symfonicznych, recitali i wieczorów kameralnych w każdym sezonie, których wykonawcami są najwybitniejsi muzycy polscy, a także artyści z całego świata. Towarzyszy im wielokrotnie Orkiestra Symfoniczna PFB. Orkiestra Symfoniczna powstała wraz z Filharmonią w roku 1945. Obecnie filharmonicy gdańscy należą do grupy wiodących orkiestr w Polsce, a Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku jest dynamicznym ośrodkiem muzycznym i miejscem znaczących wydarzeń o randze krajowej i międzynarodowej. Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej jest uważana za jedną z najlepszych orkiestr w Polsce. Obecnym Dyrektorem Artystycznym Orkiestry PFB jest George Tchitchinadze.

Organizatorami festiwalu są:

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Parafia katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny we Fromborku
Miasto i Gmina Frombork

Bilety do nabycia przed koncertem w kasie katedralnej: normalny 15 zł, ulgowy 10 zł.

Pogodynka
Telemagazyn
Najnowsze artykuły
    Polecane wideo
    Najczęściej czytane
      Najnowsze galerie
        R E K L A M A
        Banner F
        Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.