Siedem drzew i cztery głazy narzutowe już niebawem mogą być objęte specjalną ochroną. Miejscy radni niebawem zdecydują, czy lista olsztyńskich pomników przyrody zostanie poszerzona.
- Z propozycją uznania głazów za pomnik przyrody wystąpił Zespół Szkół Budowlanych - mówi dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miasta, Zdzisław Zdanowski.
- Działanie ma zatem wymiar edukacyjny i pedagogiczny.Uczniowie ZSB, w szczególności klas architektury i krajobrazu, interesują się geologią. Z inicjatywy młodzieży na terenie szkoły powstał geoogród. Zorganizowali również konkurs na nazwę przyszłego pomnika przyrody, który zdaniem społeczności uczniowskiej będzie nazywany „Warmińskimi eratykami”.
Grupa głazów narzutowych składa się z sześciu egzemplarzy, zlokalizowanych przy ul. Obiegowej. Głazy wykopano w trakcie budowy traktu. Cztery z nich zasługuje na objęcie ochroną. Jeśli radni zaakceptują propozycję będzie to pierwszy pomnik przyrody nieożywionej w Olsztynie.
Na decyzję radnych czeka również siedem drzew, w tym buki pospolite i dęby szypułkowe. Są to drzewa zlokalizowane w Parku Podzamcze, na skwerze przy I Liceum Ogólnokształcącym, przy Szkole Mistrzostwa Sportowego oraz w parku przy ul. Metalowej. W przyszłości, w Olsztynie, drzew objętych ochroną może być więcej. Wydział Środowiska UM planuje dołączenie do listy kolejnych, m.in. zlokalizowanych na terenie Kortowa.
Z D J Ę C I A