Trwa trzecia edycja programu wolontariatu pracowniczego organizowanego przez olsztyńską fabrykę Michelin. Jednym z tegorocznych projektów jest ten realizowany przez grupę pracowników i wolontariuszy we współpracy z fundacją Certus Via.
Do tej pory w ramach programu prowadzonego od 2015 roku zrealizowano około 50 projektów. Wszystkie zaplanowane, koordynowane i przeprowadzane przez pracowników Michelin oraz ich rodziny czy przyjaciół.
- Aby zdobyć fundusze na swoje pomysły pracownicy biorą udział w wewnętrznym konkursie. Firma przyznaje granty zwycięskim projektom, a wolontariusze sami decydują jak najlepiej wydać pieniądze - mówi Ewa Konopka, rzecznik Michelin.
Z założenia projekty mają służyć społeczności Olsztyna i regionu. W tym roku wspierają też zadania zaplanowane w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.
To m.in. rewitalizacja jeziora Skanda oraz oczyszczanie brzegów i nurtów Łyny - dodaje Konopka.
W 2017 roku na liście zwycięskich projektów znalazło się 26 przedsięwzięć. Jedno z nich zakłada zakup wyposażenia ogrodu fundacji „Certus Via” na olsztyńskich Jarotach. Na liście zakupów znalazły się ławki i parasole, a wśród zaplanowanych czynności odmalowanie pergoli.
- Pensjonariusze Fundacji „Certus Via” większość czasu spędzają w salach kilkuosobowych ośrodka. Wyposażony ogród pozwoli im na odpoczynek w słońcu lub w cieniu; dla tych co chcą, w ciszy na ławeczce lub przeciwnie przy stole, pod parasolem w towarzystwie innych pensjonariuszy. Możliwość spędzenia przyjemnych chwil w ogrodzie to element integracji, zawierania nowych znajomości, terapii i rehabilitacji, skutkujący lepszym samopoczuciem, lepszą komunikacją i zdrowiem - wyjaśnia Ewelina Niżyńska, lider projektu.
Zwieńczeniem projektu będzie lipcowe „Przedpołudnie artystyczne”, zaplanowane w wyposażonym na nowo ogrodzie.
- Spotkanie artystyczne to most, który łączy pokolenia. To wyrażenie szacunku i podziękowania. Dla młodych ludzi, dzieci biorących udział w projekcie to lekcja empatii. To chwila zabawy, przywołania wspomnień, możliwość opowiedzenia o pasji, to moment zapomnienia o bólu i często samotności - mówi Niżyńska.
Na pikniku dla pensjonariuszy wystąpią uczniowie z olsztyńskiej Szkoły Muzycznej, zespół Kortowo, dzieci ze świetlicy szkolnej przy Szkole Podstawowej nr 34 w Olsztynie oraz dzieci ze Stowarzyszenia ARKA. Na zakończenie wystąpi Ania Broda, znana olsztyńska artystka.
- Poprzez projekt wzbudzenia uśmiechu i radości wśród pensjonariuszy Fundacji Cerus Via, mamy na celu przypomnienie o ludziach starszych, którzy są wśród nas, a którymi przecież wszyscy też będziemy. Oprócz odpoczynku w ogrodzie pod parasolem Michelin, chcemy im dać to co najważniejsze, uwagę i kontakt z drugą osobą, poczucie, że nie są sami - kończy Ewelina Niżyńska.
Z D J Ę C I A