Uniwersyteckie Centrum Ekspozycyjne „Stara Kotłownia” zaprosiło w środę (7.05) na wernisaż wystawy pt. „Kompozycje UV III” autorstwa dr Iwony Szpak-Pawłowskiej z Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.
Malarstwo sztalugowe (ścienne) na jedwabiu to jeden z obszarów sztuki, obok rysunku, mozaiki oraz sztuki obiektu, w których realizuje się toruńska artystka. W prezentowanych w „Starej Kotłowni” obrazach ich autorka posługuje się „językiem geometrii”. Ta forma wypowiedzi artystycznej była obecna już w malarstwie lat dwudziestych ubiegłego wieku, jednak - jak możemy to m.in. zaobserwować na opisywanej tu wystawie - ten obszar twórczych eksploracji nie został wcale wyeksploatowany do końca.
Nakładając na siebie kolejne warstwy farby w sprayu uzyskuje toruńska malarka efekt przenikania się elementów, a dodatkowo - dzięki wykorzystaniu odpowiednich farb - jej obrazy, podświetlone lampą UV, zaczynają świecić. Stąd tytuł tej interesującej malarskiej prezentacji. Jak mówi Szpak-Pawłowska: -
Tworząc różne kompozycje układów linii, oraz pasów, kreuję przestrzeń, która jest dla mnie naprawdę istotna”.
Wprost trudno oderwać wzrok od tych frapujących zestawień umieszczonych pod różnymi kątami kolorowych linii różnych grubości, układ których świadczy o znakomitym wyczuciu formy ich autorki. Gdyby chcieć oprawić muzycznie te malarskie prezentacje, najbardziej odpowiednie byłyby tu chyba utwory w stylu techno.
Cykle prac, które pojawiły się w kortowskiej galerii, powstały w latach 2015-2017. Artystka nie zamknęła ich jednak definitywnie. Wciąż dodaje do poszczególnych cykli kolejne obrazy.
Wystawa potrwa do 23 czerwca i zakończy się finisażem, podczas którego będzie można podziwiać prace Pawłowskiej oświetlone lampą UV, oraz uczestniczyć w pokazie tanga Argentina.
Dr Iwona Szpak-Pawłowska jest asystentką w Pracowni Malarstwa Ściennego w Zakładzie Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2006 r. ukończyła z wyróżnieniem studia na tym wydziale na kierunku „malarstwo” w pracowni prof. L. Wolskiego. W 2011 r. otrzymała tytuł doktora sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie sztuki piękne. W kręgu jej zainteresowań pojawia się instalacja, obiekt, malarstwo oraz wielkoformatowe murale. Bliska jest jej sztuka bazująca na pograniczach definicji, wykraczająca poza tradycyjne ramy i podziały, czy standardowe przestrzenie wystawiennicze.
Charakterystyczne dla jej twórczości jest operowanie światłem ultrafioletowym, pigmentami fluorescencyjnymi oraz fosforyzującymi, obrazowanymi w formie energetycznych pasów barwnych. W swoich pracach łączy duchowość z racjonalizmem, archetypiczność z nowoczesnością, materialność z metafizycznością. Jest autorką wielu przedsięwzięć artystycznych, warsztatów, jak i projektów wnętrz czy wielkoformatowego malarstwa ściennego. Do ważniejszych zrealizowanych cykli należą: Mandala, Archetypy, Totemy marzeń, Obiekty świetlne, Obiekty lewitujące. W dorobku artystycznym posiada wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych na terenie całego kraju i za granicą. W 2008 r. otrzymała Stypendium Artystyczne Miasta Olsztyn.
Więcej informacji o artystce można znaleźć na stronie iwonaszpak.wixsite.com/iwonaszpak
Z D J Ę C I A