Olsztyńska Fundacja Szalony Krasnolud nieustannie poszukuje sposobów na odciągnięcie młodych ludzi od komputerów, tabletów czy smartfonów i skierowania ich aktywności chociażby na gry „bez prądu”. Ale nie tylko gry planszowe, warcaby czy szachy mogą służyć realizacji celów fundacji. Najnowszy pomysł, skierowany do dzieci i młodzieży z Powiatu Olsztyńskiego, związany jest z modelarstwem.
- Naszą najnowszą propozycję zatytułowaliśmy „Pilnikiem i pędzlem” - mówi Monika Wysocka-Kawa, prezes zarządu Fundacji Szalony Krasnolud.
- W ramach tego projektu proponujemy szkołom podstawowym i gimnazjom działającym na terenie Powiatu Olsztyńskiego, całkowicie bezpłatne warsztaty modelarskie, a konkretnie malowanie figurek bitewnych. Jesteśmy przekonani, że po naszych warsztatach spora grupa dzieci i młodzieży zakocha się modelarstwie figurkowym oraz że modelarstwo stanie się dla nich sposobem na wykorzystanie wolnego czasu, być może ważniejszym od gier komputerowych.Przeprowadzenie warsztatów modelarskich jest możliwe dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego środkami przeznaczonymi na realizację ministerialnego programu „Edukacja kulturalna”.
- Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie z tego programu i otrzymaliśmy pieniądze z ministerstwa - mówi Monika Wysocka-Kawa.
- Nasz projekt został oceniony bardzo pozytywnie, zajmując jedno z czołowych miejsc w rankingu wszystkich projektów złożonych w ministerstwie, z czego jesteśmy bardzo dumni. Dzięki temu możemy zaprosić do udziału w warsztatach aż 900 uczniów z klas IV-VII szkół podstawowych i z gimnazjów! Pieniędzy wystarczy nam na przeprowadzenie 36 dwugodzinnych warsztatów dla 25-osobowych grup.
Na czym będą polegały warsztaty? Najkrócej mówiąc - na malowaniu figurek bitewnych. Fundacja zakupi 1800 takich figurek i przygotuje je do pomalowania przez uczestników warsztatów.
Zajęcia warsztatowe obejmować będą: podstawy pracy z modelami, przygotowanie warsztatu pracy, zasady BHP, przygotowanie modeli do pracy, opanowanie podstawowych technik malarskich, posługiwanie się farbami specjalistycznymi, sposoby użycia i zastosowania chemii modelarskiej, przygotowanie finalne modelu. Co ważne - zajęcia odbywać się będą w szkołach, do których animatorzy fundacji dotrą we wcześniej uzgodnionych terminach.
Najładniejsze modele powstałe podczas warsztatów wezmą udział konkursie, w których będzie można wygrać ciekawe nagrody oraz w wystawie pokonkursowej, która zorganizowana zostanie w lokalu fundacji przy ul. Kołobrzeskiej 30.
Według założeń projektu, w każdej z 12 gmin Powiatu Olsztyńskiego odbędą się trzy warsztaty. Fundacja Szalony Krasnolud czeka na zgłoszenia szkół zainteresowanych przeprowadzeniem takich zajęć.
- Z warsztatami możemy ruszyć już 1 czerwca - informuje prezes fundacji.
- Planujemy je prowadzić do wakacji, a jeżeli w tym czasie nie wykorzystamy założonego limitu warsztatów, to również w nowym roku szkolnym - we wrześniu i październiku. Szkoły mogą się zgłaszać do nas mailowo na adres: fundacja@szalonykrasnolud.pl lub telefonicznie dzwoniąc na numer 608 689 782. Czekamy na zgłoszenia. Kto pierwszy ten lepszy! Szkoda zmarnować taką okazję zainteresowania dzieci i młodzieży niezwykle interesującym hobby, jakim jest modelarstwo figurowe.******
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Z D J Ę C I A