Szkolnictwo zawodowe w województwie warmińsko-mazurskim było tematem konferencji zorganizowanej 30 kwietnia br. przez wojewodę warmińsko-mazurskiego. W spotkaniu m.in. wzięli udział Zbigniew Włodkowski podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Czesława Waligóra z Departamentu Ekonomicznego Ministerstwa Edukacji, Urszula Pasławska - wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, przedstawiciele strategicznych szkół o profilu zawodowym i pracodawców.
Przekształcenia w gospodarce w latach 90. spowodowały upadek wielu zakładów pracy, a co za tym idzie spadek zainteresowania kształceniem zawodowym wśród młodzieży. Na początku lat 90-tych około 60% absolwentów szkół podstawowych decydowało się na dalszą edukację w technikach i szkołach zawodowych, teraz szkołę zawodową wybiera 20%. Główne problemy szkolnictwa zawodowego to niedostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb rynku pracy, brak nowoczesnych programów nauczania, niska jakość kształcenia zawodowego. To oraz otwarcie zachodnich rynków pracy spowodowało, że w kraju coraz bardziej odczuwalny jest brak fachowców.
Ministerstwo Edukacji Narodowej poszukuje sposobów naprawy sytuacji szkolnictwa zawodowego. Wiceminister Zbigniew Włodkowski podczas konferencji powiedział, że jednym z działań jest utworzenie przy MEN zespołu opiniująco-doradczego. Ma on wypracować docelową koncepcję kształcenia zawodowego, która po poddaniu konsultacji społecznej mogłaby być wdrażana.
W województwie warmińsko-mazurskim, podobnie jak w całym kraju brakuje specjalistów różnych zawodów. W pierwszym półroczu 2007 roku potrzebni byli m.in. robotnicy gospodarczy, drogowi, melioranci, operatorzy maszyn do produkcji płyt i sklejek. Występuje również deficyt kadry nauczycielskiej takich przedmiotów zawodowych jak: hotelarstwo, gastronomia, ekonomia, budowlane, technologia drewna, roboty drogowe, obróbka skrawaniem, elektryka.
Źródłem znacznych środków finansowych, pozwalających poprawiać efektywność szkolnictwa zawodowego, są fundusze europejskie. Z Europejskiego Funduszu Społecznego przeznaczono na szkolnictwo zawodowe ponad 19 milionów euro.
Jak wyjaśniała na spotkaniu wicemarszałek Urszula Pasławska, te pieniądze mogą być wykorzystane np. na szkolenia, studia podyplomowe dla nauczycieli, programy edukacyjne, doradztwo zawodowe. Na początku sierpnia zostanie ogłoszony kolejny konkurs na dofinansowanie projektów z tego funduszu.
Planowana jest też rozbudowa i unowocześnienie czterech szkół gastronomiczno-hotelarskich w regionie - w Szczytnie, Ełku, Elblągu i Olsztynie. Na ten cel z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego samorząd województwa warmińsko-mazurskiego wyasygnował ponad 10 mln euro.
Z D J Ę C I A