W kalendarzu wydarzeń przygotowanych na sobotnią (20.05) Europejską Noc Muzeów przez Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, jak zwykle nie zabrakło propozycji przygotowanych przez oddziały tej instytucji kultury. W Domu Gazety Olsztyńskiej przy Targu Rybnym zwiedzający mogli m.in. zobaczyć dwie nowe wystawy.
- Dzisiaj została otwarta wystawa „Święci z warmińskich kapliczek” ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur - mówi Angelika Rejs, autorka wystawy.
- To jest wystawa głównie fotograficzna, dlatego mamy mnóstwo fotografii z terenu Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, gdzie zawieźliśmy nasze rzeźby i wykonaliśmy ich zdjęcia w plenerze. Ponadto prezentujemy kilka rzeźb typowych dla tego terenu.Na wystawie zaprezentowano też część dokumentacji naukowej z 1948 i 1958 roku, potwierdzającej autentyczność zaprezentowanych na wystawie rzeźb.
Tę wystawę będzie można oglądać w Domu Gazety Olsztyńskiej co najmniej przez kilka miesięcy. Natomiast na Europejską Noc Muzeów i w związku z 25-leciem Domu Gazety Olsztyńskiej, pracownicy tego oddziału Muzeum Warmii i Mazur przygotowali też drugą, jednodniową wystawę. Jej tytuł to „Najcenniejsze zbiory Domu Gazety Olsztyńskiej”.
- Na tej wystawie możemy zobaczyć obiekty, które pokazują kierunki gromadzenia naszych zbiorów - mówi Danuta Syrwid z Domu Gazety Olsztyńskiej.
- Od Gazety Olsztyńskiej, która dla nas jest najbardziej istotna - i tutaj pokazujemy numer tej gazety z 1915 roku, zupełnie wyjątkowy, ponieważ w Polsce i Europie zachowały się tylko dwa numery z tego roku - poprzez pamiątki związane z rodziną Pieniężnych i duży zbiór pamiątek związanych z profesorem nauk rolniczych Witoldem Niewiadomskim. Ponadto można zobaczyć tutaj exlibrisy, pamiątki związane z działalnością podziemnej Solidarności, m.in. kartki pocztowe wydawane w podziemiu, a także bardzo piękny zbiór znaczków pocztowych, również z podziemia solidarnościowego.Poza tym na wystawie zgromadzono wiele innych ciekawych obiektów.
- Pokazujemy również medale Juliusza Malewskiego i Witolda Niewiadomskiego - objaśnia Danuta Syrwid. -
Pokazujemy też pamiątki drukarskie, których mamy pokaźne zbiory: czcionki czy klisze chemigraficzne. Ponadto mamy kamień litograficzny, który też jest rzadkością. Mamy również zabytkowe obiekty techniki: dalekopis, maszyny do pisania, telefony, kamery, rzutniki i wiele innych, ciekawych urządzeń.Więcej w wymienionych wyżej wystawach można dowiedzieć się z naszego filmu wideo nagranego w Domu Gazety Olsztyńskiej.
Oprócz nowych wystaw, w ofercie Domu Gazety Olsztyńskiej na Europejską Noc Muzeów była możliwość zobaczenia po raz ostatni ekspozycji „Gazeta Olsztyńska (1886-1939)”, która od poniedziałku będzie demontowana w związku z planowaną jej modernizacją, a także obejrzenie prezentacji multimedialnej zatytułowanej „Od Fischmarkt do Targu Rybnego”.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :