W Bibliotece Multimedialnej Planeta 11, filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, odbyło się dzisiaj (19.05) spotkanie z serbskim pisarzem Saszą Stojanoviciem, autorem powieści „S-War” (org.: Var) i autorką polskiego przekładu książki, tłumaczką Agnieszką Żuchowską-Arendt.
Saša Stojanović (1965) to autor powieści: „Psy gończe” (Krvoslednici, 2003), „Manchester City Blues” (2006), „Ostatni dzień Boga Saturna” (Poslednji dan Boga Saturna, wydanie pierwsze: 2013, drugie: 2014), „Droga do Jerycha” (Put za Jerihon, 2015), zbiorów opowiadań „Temperatury topnienia” (Tačke topljenja, 2011) i „Opowieści o końcu” (Priče o kraju, 2016) oraz zbioru esejów „Wiązki i więźniowie” (Svežnjevi i sužnjevi, 2012). Redaktor naczelny czasopisma „Think Tank” i dyrektor Festiwalu Literackiego „Think Tank Town”. Jest również członkiem czeskiego PEN klubu.
Powieść „S-War” (org.: Var) doczekała się w Serbii trzech wydań (2008, 2009, 2012) a także tłumaczenia na język czeski oraz włoski. W przygotowaniu są przekłady na języki: angielski, hiszpański, słoweński i macedoński. Tłumacz powieści na język czeski otrzymał medal Josefa Jungmanna za najlepsze tłumaczenie roku.
Wydawca o powieści:
Polifoniczna (anty)powieść (anty)wojenna o kondycji człowieka; wątpliwościach, zagubieniu i walce o własną (ludzką) tożsamość, odebraną (zniszczoną) przez wojnę. Dlatego główny bohater to antybohater - bo właściwie go nie ma. Pojawia się tylko w relacjach świadków, przesłuchiwanych przez Ewangelistów, Marię Magdalenę i Judasza. Pojawienie ich to próba pozbierania wydarzeń i cząstek własnego życia za pomocą archetypów religijnych. A ostatecznie jest trochę jak u Miłosza: „Innego końca świata nie będzie” - bo każdy przeżywa na swoją miarę swój koniec świata i swoją prywatną Apokalipsę. A dla wielu, którzy jak autor walczyli w Kosowie, wojna ta była właśnie Apokalipsą i końcem świata.Organizatorką spotkania (zapraszamy do obejrzenia jego zapisu wideo) odbywającego się w ramach trasy po Polsce promującej tytuł była Joanna Mieszczyńska, olsztyńska nauczycielka, znana ze swej działalności jako ambasador Muzeum POLIN. Dzięki jej staraniom pisarz odwiedził dzisiaj również uczniów z XI Liceum Ogólnokształcącego, aby poprzez swoją twórczość zaznajomić młodzież z trudnymi faktami burzliwej historii Bałkanów.
Z D J Ę C I A
F I L M Y