W Starym Ratuszu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie odbyło się dzisiaj (25.04) VIII Spotkanie Bibliografów Regionalnych ph. „Historia i granice Warmii i Mazur”.
Spotkanie skierowane było do bibliotekarzy siedemnastu bibliotek powiatowych i pięciu gminnych oraz nowych pracowników WBP.
-
WBP pełni funkcję opiekuńczą pod względem merytorycznym nad bibliotekami regionalnymi - wyjaśnia Anita Romulewicz, prowadząca spotkanie z ramienia WBP. -
Staramy się, aby bibliotekarze byli jak najlepiej przygotowani do zadań, jakie przed nim stoją nie tylko ze względu na pełnienie przez nich funkcji bibliografa regionalnego. Wiedza, jaką dzisiaj przekażemy, będzie też pomocna nowym pracownikom naszej biblioteki, ponieważ nastąpiło uwolnienie zawodu bibliotekarza i osoby nieposiadające kierunkowego wykształcenia muszą ją uzyskać w inny sposób.Dzisiejsze spotkanie składało się z trzech prezentacji, dzięki którym ponad trzydziestoosobowa grupa bibliografów i nowych pracowników WBP poznała historię oraz granice regionu, nowe wytyczne dotyczące standardów opracowywania bibliografii regionalnych ustalane przez Bibliotekę Narodową, a także metody usprawniania warsztatu bibliografa. Rozmawiano także o czasopismach niemieckojęzycznych jako wartościowych źródłach informacji historycznych na temat Warmii i Mazur.
Bibliografia Warmii i Mazur jest tworzona od 1945 roku. Pracę nad nią rozpoczęła Emilia Sukertowa-Biedrawina. Bibliografia ta rejestruje wszystko, co się ukazuje na temat naszego regionu na terenie Warmii i Mazur. Ze względu na ogrom pracy nad tą bibliografią, Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaangażowała do niej zespół bibliografów z bibliotek regionalnych, nad pracą których sprawuje pieczę.
Bibliografia Warmii i Mazur jest publikowana od 1945 roku. Pierwotnie była udostępniana w wersji książkowej. Obecnie jednak publikuje się ją w odstępach dwuletnich w wersji elektronicznej na płytach CD.
Z D J Ę C I A