BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zaprosiła wczoraj (22.04) olsztynian w swe podwoje z okazji Dnia Wolnej Sztuki. Instytucja włączyła się organizowaną na całym świecie od 2011 roku inicjatywę po raz czwarty.
Dzień Wolnej Sztuki/Slow Art Day to akcja społeczna, mająca pokazać odwiedzającym, że muzea i galerie z powodzeniem można zwiedzać w sposób nieśpieszny i refleksyjny. Raz w roku, w kwietniową sobotę muzea i galerie w całej Polsce proponują zwiedzającym oglądanie pięciu wybranych przez nie obiektów. Przed każdym dziełem stoją opiekunowie, których zadaniem jest zachęcanie do dyskusji i zainspirowanie do zastanowienia się nad tym, co „mówi” dzieło.
W tej edycji imprezy BWA przedstawiło:
» Piotr Obarek, Ten sam temat, 1988, olej, deska 24x24 cm
» Andrzej Olczyk, Analiza naszego śladu I, linoryt, 33,5x27 cm
» Ryszard Szymański, Początek, technika metalowa, 64x50 cm
» Antoni Boratyński, Jeszcze ptak nad polem śpiewa, linoryt, 67x50 cm
» Marek Sapetto, Plus Minus, 1980, akryl, płótno, 110x96 cm.
O prezentacji akurat tych prac zadecydowali sami miłośnicy sztuki, którzy wzięli udział marcowym głosowaniu ogłoszonym na jednym z portali społecznościowych, w którym mogli wybrać pięć z dziesięciu zaproponowanych przez galerię dzieł.
Dzięki ogłoszeniu na tym portalu wybrano także osoby prezentujące wybrane prace. Byli to wolontariusze, którzy po przeszkoleniu przez pracowników BWA weszli w ich rolę i z zaangażowaniem opowiadali o pracy, której promocją się zajmowali tego dnia.
-
Zaprosiliśmy do tej nietypowej współpracy sympatyków sztuki współczesnej, ponieważ chcieliśmy pokazać, że nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego, aby współistnieć ze sztuką, poznawać ją i doceniać - mówi Małgorzata Bojarska-Waszczuk, dyrektor BWA. -
Chcemy, by olsztynianie angażowali się w działania związane ze sztuką jak najczęściej. Jest to nie tylko interesujący, ale i rozwijający pod wieloma względami sposób na spędzanie czasu nie tylko dla osób dorosłych - także dla dzieci.
Z D J Ę C I A
F I L M Y