Dzięki wsparciu Unii Europejskiej, wiedeńska organizacja Centropa ogłosiła nabór wniosków w konkursie na autorskie projekty uczniowskie inspirowane historią La Benevolencija - agencji pomocy humanitarnej, która działała pod przewodnictwem gminy żydowskiej w Sarajewie podczas wojny w Bośni i Hercegowinie. Centropa zachęciła uczniów, aby podążali za przykładem La Benevolencija i podjęli działania na rzecz swojej wspólnoty, aby zdefiniowali problem obecny w ich środowisku lokalnym oraz wspólnie z innymi zastanowili się jak go rozwiązać. Dziesięć najlepszych propozycji projektów obywatelskich zostało zrealizowanych dzięki wsparciu finansowemu Centropy w wysokości 500 euro, w tym projekt olsztyński.
12 kwietnia br. uczniowie kilku szkół pod opieką Joanny Mieszczyńskiej, ambasadora Muzeum POLIN w Warszawie, zrealizowali w Olsztynie grant pt. Szok kulturowy? Jak odnaleźć się w nowej - innej rzeczywistości? Projekt składał się z dwóch części: polsko-ukraińskich warsztatów kulinarnych i debaty z udziałem gości.
Uczniowie szkoły podstawowej, licealiści i gimnazjaliści przygotowali pierogi z farszem pod okiem kucharza w restauracji Ukraińska Dumka. Następnie przy dźwiękach ukraińskiej muzyki degustowali inne potrawy, w tym barszcz i faszerowane bakłażany. Przy stołach pełnych potraw odbyła się debata z udziałem uczniów i nauczycieli olsztyńskich szkół, działaczy społecznych, wolontariuszy zagranicznych Fundacji „Borussia”. O różnicach i podobieństwach językowych opowiadał jeden z gości - wolontariuszka Iryna Samchenko z Ukrainy.
Najważniejszy był czas spędzony razem, a wspólne gotowanie miało zbliżać i chyba się udało.
Z D J Ę C I A