Podpisanie porozumienia o współpracy i umowy o roboty budowlane w Działdowie | Więcej zdjęć »
Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku i Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie postanowiły zacieśnić i sformalizować swoje współdziałanie. Dzisiaj (18.04) w Działdowie, dyrektorzy tych instytucji kultury samorządu województwa warmińsko-mazurskiego i samorządu miasta Działdowa - Szymon Drej i Patryk Kozłowski, podpisali porozumienie o współpracy.
- Nasze muzea mają ofertę, która w pewnych punktach jest zbieżna - wyjaśnia powody zawarcia porozumienia Szymon Drej, dyrektor grunwaldzkiego muzeum. - Chociaż my koncentrujemy się na wielkiej wojnie z zakonem krzyżackim w latach 1409-1411, to jednak nasz statut zakłada zajmowanie się całym późnym średniowieczem i epoką Jagiellonów, a to doskonale koresponduje z tym, czym zajmuje się Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie. A ponieważ są to muzea położone „po sąsiedzku”, dlatego uważam, że jesteśmy „skazani” na współpracę. I z tej współpracy, która już się bardzo dobrze rozwija, niezwykle się cieszymy.
Strony porozumienia zobowiązały się wspólnie promować historię i kulturę Warmii i Mazur oraz popularyzować wiedzę o okresie średniowiecza w Polsce i w Europie, w tym współdziałać przy organizacji wszelkiego rodzaju wystaw czasowych, badaniach archeologicznych, w działalności naukowej i kulturalnej.
- To co chcemy robić wspólnie, to przede wszystkim organizacja imprez i wydarzeń kulturalnych, a także naukowych - mówi Szymon Drej. - Na pewno będziemy też wymieniać się wystawami. Zarówno jedno, jak i drugie muzeum nastawione jest na propagowanie etosu rycerskiego. I tutaj widziałbym takie zadanie, jak rozwój ruchu rycerskiego w naszym regionie poprzez turnieje rycerskie, poprzez wspieranie kadry rycerskiej województwa. To już się dzieje, więc nadszedł czas na sformalizowanie tego współdziałania i obwieszczenie tego naszego śmiałego zamysłu „miastu i światu”.
R E K L A M A
Okazją do zawarcia porozumienia pomiędzy muzeami było podpisanie dzisiaj w Urzędzie Miasta Działdowa umowy na przeprowadzenie restauracji gotyckiej części działdowskiego zamku i murów zamkowych. W nieco ponad rok te prace za kwotę prawie 12 milionów złotych zobowiązała się wykonać sopocka firma Kamaro. Według zamierzeń burmistrza Działdowa Grzegorza Mrowińskiego, w odrestaurowanych pomieszczeniach zamku znajdzie nową siedzibę Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego, obecnie zajmujące kilka pomieszczeń w budynku dawnego ratusza na Placu Mickiewicza. To pozwoli działdowskiemu muzeum poszerzyć ofertę.
- Po zmianie siedziby Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego ulegnie pewnemu przekształceniu - wyjaśnia Patryk Kozłowski, dyrektor muzeum. - Muzeum będzie zajmowało się nie tylko historią średniowiecza na Ziemi Działdowskiej, ale historią działdowszczyzny od pradziejów do czasów współczesnych. Możliwe również, że zmieni się nazwa muzeum, ale to okaże się w przyszłym roku i będzie zależało od samorządu Działdowa, który jest organem prowadzącym Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego.
Więcej o umowie na restaurację działdowskiego zamku i porozumieniu między muzeami w naszych filmach nagranych podczas tych wydarzeń w Działdowie.