Głos zabiera Stanisław Szwed, wiceminister w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej | Więcej zdjęć »
Podsumowanie rządowego programu Rodzina 500+ oraz planowanych zmian w prawie pracy były przedmiotem dzisiejszej (11.04) konferencji prasowej z udziałem Stanisława Szweda - wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej, która odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Spotkanie z mediami było częścią dwudniowej wizyty sekretarza stanu na Warmii i Mazurach, podczas której spotkał się m.in. w Olsztynie z przedstawicielami Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Powiatowego Urzędu Pracy oraz Wojewódzką Radą Zatrudnienia.
Obecnie na terenie kraju ze świadczeń w ramach programu Rodzina 500+ korzysta 3800 tys. dzieci, w tym ponad 155 tys. na Warmii i Mazurach. Podczas 12 miesięcy jego obowiązywania na realizację świadczeń przeznaczone zostały 948 mln zł, w tym 16 mln na obsługę świadczeń.
Wiceminister Szwed podkreślał, że dzięki wprowadzeniu programu wskaźnik skrajnego ubóstwa spadł z 12 do 0,7%, a tylko w dwóch pierwszych miesiącach bieżącego roku dzieci urodziło się o 4 tysiące więcej. Zapewnił też, że środki na dalszą realizację programu nie są zagrożone, ponieważ spełnił on założone cele: poprawę sytuacji materialnej rodzin posiadających dzieci i zwiększenie dzietności Polek.
Podczas spotkania poruszono również temat walki z bezrobociem. Minister opowiedział o planowanych w związku z tym zmianach w prawie pracy oraz przekazaniu urzędów pracy pod zwierzchnictwo rządowe, jak również o planach wprowadzenia jednolitego ubezpieczenia zdrowotnego dla wszystkich, co pozwoli na zlikwidowanie zależności przyznania tego ubezpieczenia od posiadania statusu osoby bezrobotnej (bycia zarejestrowanym jako bezrobotny w urzędzie pracy).
R E K L A M A
Więcej na poruszone tematy w zapisie wideo konferencji. Zapraszamy do zapoznania się z nim.