W dniach 6-10 kwietnia w Olsztynie odbyły się warsztaty w oparciu o film i wystawę Centropy „Przetrwanie w Sarajewie”.
Młodzież XI LO, I LO i Gimnazjum nr 13 w Olsztynie wysłuchała krótkiego wykładu Dominiki Złakowskiej - Cieślak z Fundacji „Borussia” o znaczeniu domu przedpogrzebowego, pochówku i cmentarza w religii mojżeszowej. Następnie Joanna Mieszczyńska, ambasador Muzeum POLIN przedstawiła historię społeczności żydowskiej Olsztyna w oparciu o stare zdjęcia i pocztówki.
Druga część warsztatu oparta była o fragmenty literatury (pamiętniki), wspomnienia dzieci, które przeżyły II wojnę światową. Obraz wojny w oczach dziecka zapisany w pamiętnikach skonfrontowano z obrazem wojny widzianej przez dziecko w filmie „Przetrwanie w Sarajewie”. Następnie dyskutowano o wartościach ukazanych w filmie, przesłaniu materiału filmowego oraz o wadze i znaczeniu pomocy w czasach wojny, udzielanej innym niezależnie od narodowości czy religii.
Prezentacji filmu towarzyszyła wyjątkowa wystawa „Przetrwanie w Sarajewie”, sprowadzona do Olsztyna z inicjatywy ambasadorki Muzeum POLIN, a dzięki współpracy z Fundacją „Borussia” udostępniona w Domu Mendelsohna. Ta mobilna wystawa trafi tylko do kilku miast w Polsce, a Centropa (organizacją pozarządową, która postawiła sobie za cel utrwalanie wspomnień świadków historii) przygotowała wersję anglojęzyczną wystawy, która zostanie zaprezentowana młodym ludziom w kilku państwach europejskich.
Ta niezwykła wystawa opowiada o współpracy ludności podczas wojny w Bośni 1992-1995. Punktem wyjścia do ukazania przeżyć mieszkańców Sarajewa, okupowanego miasta, stała się historia organizacji La Benevolencja. Kiedy w 1992 roku wojna ogarnęła Sarajewo, niewielka grupa zamieniła lokalną synagogę w siedzibę agencji pomocy humanitarnej. Serbowie i Chorwaci, Żydzi i Muzułmanie pracowali ramię w ramię dystrybuując jedzenie, lekarstwa oraz przynosząc nadzieję, każdemu w równej mierze. I tak przez prawie cztery lata. Wystawa i film ukazują, że podziały narodowościowe, różnice religijne i językowe nie stanowią przeszkody we wspólnym działaniu i udzielaniu pomocy humanitarnej potrzebującym. Wystawa składa się z dziewięciu paneli. Każda z części dotyczy innego aspektu związanego z ukazaną historią. Co istotne, jako wprowadzenie do tematu, wystawa zawiera również krótki rys historyczny dotyczący Bałkanów. Wystawa ma na celu nie tylko przybliżenie polskim odbiorcom konfliktu w Bośni, ale ma wpłynąć również na zmianę sposobu myślenia o istocie społeczeństwa obywatelskiego i mniejszościach etnicznych czy religijnych.Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach programu Europa dla Obywateli 2016. Twórcą wystawy jest Centropa.
Zapraszamy do zapoznania się z wystawą „Przetrwanie w Sarajewie”, która będzie gościć w Olsztynie do 19 kwietnia.
Z D J Ę C I A