W Galerii Rynek Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie odbyło się wczoraj (30.03) spotkanie z Olgą Drendą, autorką książki „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji”. Wieczór poprowadził Artur Sobiela.
„Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji” Olgi Drendy to przełom lat 80. i 90. ubiegłego wieku opowiedziany przez pryzmat przedmiotów i obyczajów.
Autorka zbiera artefakty czasu polskich przemian: fotografie, kolorowe magazyny i czasopisma ezoteryczne, kalendarze, reklamy, kasety wideo oraz okładki książek. Widać na nich przeobrażającą się rzeczywistość; współistnienie dwóch kulturowych i estetycznych porządków.
Widać także marzenia i aspiracje Polaków, którzy za wszelką cenę pragną być nowocześni i „dogonić Zachód”. Obok barów mlecznych pojawiają się fastfoody, adidasy wypierają sofiksy, telewizja emituje pierwsze reklamy (prusakolep!), ludzie z wypiekami na twarzy uczestniczą w seansach spirytystycznych Kaszpirowskiego.
Pisząc o tamtej rzeczywistości, autorka nie popada w nostalgię ani ironię. Z antropologiczną wrażliwością i wyczuciem analizuje to, co udało jej się zdokumentować.
Olga Drenda jest dziennikarką i tłumaczką, absolwentką etnologii i antropologii kultury Uniwersytetu Jagielońskiego. Publikowała m.in. w „Polityce”, „The Guardian”, „2+3D”, „Glissando”, „Dwutygodniku”, „Lampie”, „Digital Camera Polska”, „Tygodniku Powszechnym”, „Szumie”, „Trans/Wizjach” i „Gazecie Magnetofonowej”. Współpracowała z festiwalem Unsound i lubelskim Centrum Spotkania Kultur. Założycielka i autorka strony Duchologia Polska.
Mieszka w Mikołowie.
Z D J Ę C I A