W majowy weekend zapraszamy do nieodległej Ostródy na „Dni Św. Jerzego”. Imprezę wymyśliło biuro promocji Ostródy. Wizerunek Św. Jerzego zabijającego smoka widnieje w herbie Ostródy. Św. Jerzy jest patronem zbrojnych, czyli rycerzy, żołnierzy. Dlatego też w obchody tego święta aktywnie włączają się rycerze, żołnierze i harcerze z Ostródy. Impreza organizowana jest rokrocznie około 23 kwietnia nieprzypadkowo, tego dnia bowiem przypadają imieniny Jerzego.
Do rycerskich korzeni patrona miasta nawiąże Rycerski Obóz Św. Jerzego, którego główne atrakcje to samo obozowisko z potrawami średniowiecznymi i stoiskami z rękodziełem, pokazy walk rycerskich, konkursy z nagrodami, występy zespołu folkowego Danar (folk celtycki) oraz inscenizacja typu światło i dźwięk: Bitwa o Smoczy Ogień, podczas której rycerze zmierzą się w walce z samym smokiem.
Również w dniach 1 - 4 maja w Ostródzie odbywać się będzie Ostródzki Festiwal Żonglerski. Ostróda od lat gości osoby związane z żonglerką i pracą z ogniem przy okazji Ogólnopolskiego Festiwalu Ognia.
Grupa Exodus, która jest organizatorem majowego festiwalu zapowiada zupełnie nowe atrakcje. Charakter pierwszego festiwalu, na który zapraszamy w maju, jest zbliżony do sierpniowego Ogólnopolskiego Festiwalu Ognia, jednak tym razem do Ostródy zaproszeni zostali jedni z najlepszych polskich żonglerów, akrobatów i ludzi związanych z cyrkiem współczesnym. W trakcie festiwalu prowadzone będą warsztaty, wspólne treningi oraz pokazy.
-
Finał Festiwalu to Gala Żonglerska, która odbędzie się w sobotę o godzinie 20.00 w hali widowiskowej Ostródzkiego Centrum Sportu i Rekreacji - mówi Kamil Dziliński z Grupy Exodus.
- Dzień wcześniej żonglerzy można będzie zobaczyć przy obozie rycerskim w pokazach poszczególnych grup.Inną imprezą nawiązującą do gotyku jest Festiwal MROCKFEST - impreza muzyki gotyckiej z ciężkim rockowym brzmieniem. O festiwalu pisaliśmy już w Olsztyn24.
W roku 2008 mija 30 lat od historycznego rejsu dookoła świata Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz - honorowej obywatelki Ostródy. Jej osobie oraz rejsowi poświęcona zostanie wystawa w galerii zamkowej w Ostródzie. 1 maja odbędą się również regaty poświęcone wielkiej ostródziance.
Z kolei w Muzeum otworzona zostanie wystawa pod nazwą „Sztuka stołu”, która zawierać będzie kolekcję platerów ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur.
Pierwszy dzień maja upłynie ostródzianom w rytmie hip hopu na zamku i występu Grupy Operacyjnej. W programie koncertu znajdują się jeszcze występy zespołu hip-hop Dubik&BCE z Węgorzewa oraz pokazy tańca break dance ostródzkiej grupy PFC.
W programie imprezy znajdują się także: koncerty bluesowe i rockowe zespołów Wheelers Band i Popcore (zwycięzcy programu MTV Rockuje) w repertuarze coverowym.
Weekend majowy to także początek sezonu Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej.