Jest to jeden z najpiękniejszych, sztandarowych dla olsztyńskiej secesji budynków, który na początku XX wieku rozpoczynał jedną z reprezentacyjnych ulic miasta - obecną Dąbrowszczaków.
Budynek w 1907 roku postawił Otto Naujack, niezwykle rzutki i operatywny inwestor, właściciel kilku kamienic przy ul. Dąbrowszczaków (Kaiserstrasse) oraz Mickiewicza (Schillera), jak też cegielni przy ul. Kolejowej.
Willa przy Dąbrowszczaków 3, zwana Pałacykiem, ma ok. 1500 mkw. powierzchni użytkowej, jest bogato zdobiona w różne secesyjne ornamenty, posiada aneksy, ryzality, wieżyczki, balkony oraz daszki. Właściciel wynajmował tam luksusowe mieszkania dla zamożnych mieszczan, w tym dla notariusza i lekarzy na gabinety. W piwnicach natomiast przedwojenne koło gospodyń miało halę targową.
Nie potwierdzają się pogłoski, jakoby istniał tam sekretny dom schadzek, za to na pewno od 1938 roku willę zajęło miejscowe SS.
Po wojnie był tam żłobek i dom pomocy społecznej dla niepełnosprawnych ruchowo, stąd zainstalowana winda.
Przed rokiem władze Olsztyna przekazały obiekt Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, który urządza w nim reprezentacyjną siedzibę. Niebawem skończy się remont oszacowany na 10 mln zł, w znacznej części ze środków unijnych. Na szczęście zachowało się wiele elementów oryginalnego wyposażenia wnętrza, w tym klamki i zawiasy, a przy okazji odrestaurowano kuchnię z oryginalnymi kafelkami na ścianach. Sufity zdobią sztukateria, złocienie i różne ornamenty, które nadają budynkowi dodatkowego smaku
Z D J Ę C I A