Dyrektor Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej Piotr Sułkowski zaprosił dzisiaj (28.02) dziennikarzy na prezentację nagranego przez olsztyńskich filharmoników podwójnego albumu „Quo Vadis” Feliksa Nowowiejskiego.
Feliks Nowowiejski, urodzony w warmińskim Barczewie organista, kompozytor, pedagog i organizator życia muzycznego, twórca wielu różnorodnych dzieł muzycznych, w tym także melodii do sławnej Roty, jest patronem Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. W jubileuszowym roku swego patrona (2016), zespół postanowił przypomnieć jego najsłynniejsze dzieło oratoryjne.
- Wydanie albumu z muzyką tego oratorium stało się podsumowaniem Roku Feliksa Nowowiejskiego na Warmii i Mazurach - stwierdził honorowy gość dzisiejszej konferencji prasowej, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.
- Następny rok Feliksa Nowowiejskiego będziemy mieli może za pięćdziesiąt lat, dlatego samorząd województwa znalazł w budżecie środki na dofinansowanie tego projektu ku chwale polskiej kultury i marki naszego regionu - dodał marszałek.
Dyrektorowi Sułkowskiemu udało się zaprosić do współpracy przy realizacji tego albumu wybitnych polskich solistów, wykonawców światowej sławy: Aleksandrę Kurzak (sopran), Artura Rucińskiego (baryton) i Rafała Siwka (bas). Jak opowiadał Sułkowski, zorganizowanie nagrań nie było łatwe, ponieważ ci znakomici wykonawcy mają grafik pracy wyznaczony na kilka lat naprzód. Przylatywali więc z drugiego końca świata dosłownie na dwa, trzy dni i wtedy trzeba było realizować kolejny etap pracy artystycznej przy albumie Nowowiejskiego. Wielkim atutem projektu „Quo Vadis” był - jak zauważył dyrektor Sułkowski - udział w nagraniach krakowskiego chóru Górecki Chamber Choir, mającego ogromne doświadczenie w tego rodzaju pracy nagraniowej. Tutaj nie ma bowiem miejsca na żadne przypadkowe dźwięki i czasem wystarczy skrzypnięcie podłogi pod ciężarem czyjegoś buta, by całe - niezwykle trudne - nagranie trzeba było powtarzać od nowa.
Nagrań na scenie Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej dokonała warszawska firma fonograficzna „Dux”, która specjalizuje się w realizacji nagrań muzyki poważnej oraz, jak podaje na swojej stronie internetowej: „wydawaniu płyt w najwyższym standardzie artystycznym z wykorzystaniem najnowszych technologii”.
7 lutego 2017 przypadła 140. rocznica urodzin patrona Filharmonii Feliksa Nowowiejskiego. Z kolei 18 stycznia 2016 obchodziliśmy 70. rocznicę śmierci kompozytora. Oparte na motywach powieści Sienkiewicza oratorium Quo Vadis Feliksa Nowowiejskiego miało premierę w 1909 roku w Amsterdamie, a do 1939 doczekało się około dwustu wykonań w salach koncertowych całego świata, stając się, mimo niezwykłych wymagań w dziedzinie obsady, jednym z najpopularniejszych dzieł tego rodzaju w okresie międzywojennym.
Album „Quo Vadis” będzie sprzedawany w salonach Empik w cenie 74,99 zł. Natomiast podczas koncertów w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej będzie można go nabyć z dziesięcioprocentową zniżką.
Budżet projektu „Quo Vadis” zamknął się kwotą na poziomie 600 tysięcy złotych, z czego 466 tysięcy uzyskano dzięki dwóm grantom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a pozostałe 25% zapewnił samorząd naszego województwa. Pierwsze wydanie albumu to trzy tysiące egzemplarzy, które trafiły częściowo do szkół oraz bibliotek w związku z zakończonym właśnie Rokiem Feliksa Nowowiejskiego. Pozostały nakład został skierowany do sprzedaży w salonach Empik. Po jego wyczerpaniu przewiduje się wytłoczenie drugiego wydania.
Z D J Ę C I A
F I L M Y