W piątek (24.02) w biskupieckim Centrum Kultury, Turystyki i Sportu odbyła się Gala „Sukcesy 2016”. Podczas uroczystości najwybitniejsi mieszkańcy Miasta i Gminy Biskupiec odebrali nagrody honorujące ich działalność na różnych polach. Przyznano też stypendia naukowe.
„Sukcesy” to nagrody mające wyrazić uznanie dla mieszkańców miasta i gminy, którzy w sposób szczególny reprezentują lokalne środowisko w kategoriach: nauka, kultura, promocja i „krajobraz pełen możliwości”. Ta ostatnia kategoria nawiązuje do hasła promocyjnego gminy i wręczana jest osobom, które swoimi działaniami upiększają te tereny. Sukces w kategorii promocji należy się osobom, dzięki którym o gminie jest głośno, a laury z kategorii nauka i kultura uzyskują ci, którzy zajmują najwyższe miejsca w konkursach wojewódzkich i ogólnopolskich. O przyznaniu nagród decydowała Kapituła na podstawie zgłoszeń dokumentujących osiągnięcia nominowanych.
Wręczone zostały także stypendia naukowe. Zgodnie z lokalnym programem wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży trójka najlepszych uczniów ma otrzymywać stypendium w wysokości 300 zł, które będzie wypłacane przez 12 miesięcy. Warunkiem koniecznym do ubiegania się o Stypendium Burmistrza Biskupca za wybitne osiągnięcia w nauce jest uzyskanie na świadectwie ukończenia klasy lub szkoły co najmniej pięciu ocen celujących oraz posiadanie udokumentowanych szczególnych osiągnięć w dziedzinach szkolnych i pozaszkolnych odpowiednio na szczeblu co najmniej powiatowym, w przypadku szkół podstawowych oraz na szczeblu co najmniej wojewódzkim/okręgowym, w przypadku gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Te wyśrubowane warunki spełnili: Dominika Walkiewicz, Mateusz Kukowski i Sebastian Gawryś, uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Biskupcu.
Gwiazdą wieczoru był Jerzy Kryszak - aktor, satyryk, parodysta. Jego występ, w którym popisał się m.in. znajomością realiów życia w Biskupcu, nagrodzono głośnymi brawami.
Tradycyjnie już, po uroczystej części w sali widowiskowej wszyscy przeszli do holu na okolicznościowy tort i lampkę szampana.
Była to 21 edycja konkursu. Wśród przybyłych gości był Marcin Kuchciński, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.
******
LAUREACI SUKCESÓW 2016Kategoria NAUKAWyróżnienia:» Grzegorz Cichecki ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Biskupcu im. Orła Białego - laureat Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii dla uczniów szkoły podstawowej organizowanego przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty
» Aleksandra Włodkowska z Zespół Szkół w Biskupcu - Stypendystka Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2016/2017
» Agata Dziekcierów z Katolickiego Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Biskupcu - Stypendystka Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2016/2017
Brązowy Sukces 2016:» Dominika Walkiewicz z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Biskupcu - Laureatka konkursu przedmiotowego z języka polskiego. Zwolniona z części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego
Srebrny Sukces 2016:» Mateusz Kukowski z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Biskupcu - Laureat konkursu przedmiotowego z fizyki, finalista przedmiotowego konkursu z geografii, stypendysta Fundacji „Fundusz Ziemi Olsztyńskiej”. Zwolniony z części matematyczno-przyrodniczej egzaminu gimnazjalnego.
Złoty Sukces 2016:» Sebastian Gawryś z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Biskupcu - Laureat konkursu przedmiotowego z historii, finalista przedmiotowego konkursu z fizyki, finalista przedmiotowego konkursu z geografii. Zwolniony z części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego.
Kategoria KULTURAWyróżnienia:» Julia Kotwasińska z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Biskupcu - zajęła I miejsce w VI Wojewódzkim Przeglądzie Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Korszach.
» Bartosz Nosek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Biskupcu zajął III miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Hubal” kat. klasy 4-6.
» Aleksandra Aszkiełowicz z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Biskupcu - zajęła II miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Hubal” kat. klasy 4-6.
» Michalina Turkoć z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Biskupcu - zajęła III miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Hubal” kat. klasy 4-6.
» Karol Pawłowski z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Biskupcu zajął I miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Hubal” kat. klasy 1-3.
» Dawid Ładziński z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Biskupcu - zajął II miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Hubal” kat. klasy 1-3.
» Amelia Pawłowska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Biskupcu - zajęła II miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Hubal” kat. klasy 1-3.
» Filip Orłowski ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Biskupcu im. Orła Białego - zajął I miejsce w Chorągwianym Festiwalu Piosenki Harcerskiej podczas Zlotu Grunwaldzkiego 2016.
» Weronika Moroz ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Biskupcu im. Orła Białego - zajęła I miejsce na szczeblu wojewódzkim w IV Olsztyńskim Przeglądzie Pieśni i Piosenki Patriotycznej dla Dzieci i Młodzieży.
» Natalia Heichel ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Biskupcu im. Orła Białego - zajęła III miejsce w konkursie Biegowym ogłoszonym w Poradniku Ekonomicznym dla Najmłodszych, w kategorii klas IV (konkurs plastyczny).
» Julia Błędek ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Biskupcu im. Orła Białego - zajęła III miejsce w konkursie Biegowym ogłoszonym w Poradniku Ekonomicznym dla Najmłodszych, w kategorii klas VI (konkurs plastyczny).
Brązowy Sukces 2016:» Zespół Teatralny DEBIUT z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Biskupcu w składzie Juletta Kubat, Olga Sieruta, Maria Kubarewicz, Aleksandra Aszkiełowicz, Bartosz Nosek, Wiktoria Nikitiuk, Julia Rogucka, Oliwia Zaremba, Kornelia Chyczewska, Oliwia Ciechacka, Aleksandra - zajął II miejsce w I Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Amatorskich „Lidzbarskie Spotkania z Teatrem 2016” w kat. zespoły dziecięce, który odbył się w Lidzbarku 23.10.2016 r. za przedstawienie „Bazyliszek”.
Srebrny Sukces 2016:» Zespół Regionalny „Węgojska Strużka” - zdobył Grand Prix Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na XXXII Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach 26 VI 2016.
Złoty Sukces 2016:» Oliwia Ciechacka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Biskupcu - zajęła w minionym roku m.in. II miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Polskiej Chorzele, I miejsce w IX Międzywojewódzkim Festiwalu Piosenki i Pieśni Patriotycznej Nowe Miasto Lubawskie, I miejsce w V Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki i Pieśni Patriotycznej Mońki, Grand Prix w IV Przeglądzie Pieśni i Piosenki Patriotycznej dla Dzieci i Młodzieży Olsztyn.
Kategoria PROMOCJAWyróżnienia:» Jolanta Okuniewska ze Szkoły Podstawowej nr 3 im Orła Białego w Biskupcu - jest koordynatorem działań prozdrowotnych, dzięki którym Szkoła otrzymała Wojewódzki I Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Promocja zdrowia w SP 3 jest wpisana w codzienną pracę placówki. Działania w tym obszarze nie dotyczą tylko wąskiej grupy uczniów i ich rodziców, ale również wszyscy nauczyciele i pracownicy czynnie, na miarę swoich możliwości, starają się zadbać o zdrowie fizyczne, społeczne, psychiczne i duchowe, zmieniać swoje nawyki dotyczące aktywności fizycznej, racjonalnego odżywiania i promowania zdrowego stylu życia.
» Danuta Leszek-Grabowska ze Szkoły Podstawowej nr 3 im Orła Białego w Biskupcu - jest pomysłodawczynią i organizatorką I i II Forum Ekonomicznego dla szkół podstawowych gminy Biskupiec, opiekunką SKO. Zdobyła nagrodę III stopnia w Etapie Regionalnym Konkursu dla Szkolnych Kas Oszczędności oraz Brązową Odznakę w ogólnopolskim Konkursie dla Opiekunów
» Elżbieta Rutkowska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Biskupcu - jest główną organizatorką „Jesiennej Uczty”, która odbywa się w ostatnią sobotę września od 2003 roku! Impreza należy do tradycji szkoły i integruje we wspólnym działaniu uczniów, rodziców, nauczycieli oraz mieszkańców naszego miasta. Każdego roku na podwórku szkoły gromadzi całą społeczność, aby uczestniczyć w pokazach artystycznych i prezentować swoje kulinarne umiejętności. Jesienna Uczta wpisała się również w harmonogram miasta. Szkoła Podstawowa nr 2 była pierwszą placówką organizującą taką imprezę.
» Grażyna Wojczuk z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Biskupcu - jest organizatorką zbiórki książek w SP2 dla Polaków mieszkających w Kazachstanie. Od 6 do 10 czerwca 2016 roku zebrała 390 książek. Pomysłodawczyni Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Hubal”. Koordynowała wśród uczniów, rodziców, nauczycieli, mieszkańców Biskupca i innych akcję „Wspieramy Biblioteki Szkolne”. SP2 szkoła zajęła 12. miejsce w Polsce. Koordynatorka Wielkiego Maratonu Czytelniczego, który jest realizowany od kilku lat w szkole. Przygotowała uczniów szkoły do występu na I Ogólnopolskim Przeglądzie Szkolnych Teatrów Amatorskich - Lidzbarskie Spotkania z Teatrem 2016, od wielu lat jest czynnym wolontariuszem WOŚP, bierze udział w kweście ulicznej, organizowała kawiarenki, loterię, zbierała fanty. Uczestniczyła w zebraniach biskupieckiego sztabu.
» Jolanta Niedziela-Chudzik - mieszkanka Rasząga, malarka. Udało jej się zaktywizować grupę kobiet w różnym wieku (18-60+) do wspólnego spędzania czasu w twórczy sposób poprzez udział w cyklu spotkań „Ogrody Kobiet”, które swoją formą nawiązywały do tradycyjnych wielopokoleniowych spotkań kobiet, podczas których panie realizowały swoją potrzebę tworzenia. Na warsztatach prowadzonych przez Jolantę Niedzielę-Chudzik, panie tworzyły tradycyjne słowiańskie lalki - motanki, ozdobne lampiony, wieńce jesienne i ozdoby świąteczne - wszystko z naturalnych materiałów. Spotkania odbywały się w Biskupcu w siedzibie grupy Fotoaktywni Bc w Domu Pracy Twórczej „Sorboma”. Spotkania były otwarte również dla mam z dziećmi, dla których był zorganizowany kącik twórczej zabawy. Podobne spotkania odbywają się również w świetlicy w Raszągu. Warsztaty są nieodpłatne, Jolanta Niedziela-Chudzik prowadzi je jako wolontariusz.
» Barbara Wawrykiewicz - od 1978 pracuje na stanowisku bibliotekarza; a od 1989 jest dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Biskupcu. Jest aktywnym członkiem Towarzystwa Kultury Teatralnej; członkiem Stowarzyszenia „Barwy Warmii”; ambasador fundacji „Dr Clown”. Brała aktywny udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Jurorka wielu konkursów recytatorskich, poetyckich. Prowadząca szkolenia „O finansach w bibliotece” oraz podstawy pracy z komputerem. Współpracuje ze szkołami, przedszkolami, ZHP, PSONII i innymi organizacjami. Jest przykładem na to jak można połączyć życie zawodowe z pasją społecznika.
» Uczestnicy quizu Euroscola: Marta Jasiecka, Karolina Puławska, Karolina Janczara, Sara Graba i Michał Król z Zespołu Szkół w Biskupcu - Quiz internetowy Euroscola to konkurs wiedzy o Unii Europejskiej, organizowany przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce i przeznaczony jest do szkół ponadgimnazjalnych. Nagrodą w konkursie jest dofinansowanie wizyty w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, gdzie uczniowie uczestniczą w debacie wspólnie ze zwycięzcami konkursu Euroscola z całej Unii Europejskiej. Uczniowie z Zespołu Szkół odwiedzą Parlament Europejski w Strasburgu w ramach quizu Euroscola w kwietniu 2017 roku.
Brązowy Sukces 2016:» Bożena Staszak - z grupą osób organizujących akcję „Przekaż Misia dla Rysia” - Akcja wspierania dzieci z rodzin wymagających wsparcia trwa już 9 lat. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy co roku setki dzieci otrzymują paczki oraz uczestniczą w zabawie karnawałowej. Z roku na rok chętnych do wspierani akcji przybywa. W tym roku padł kolejny rekord: 230 paczek, przygotowanych z darów przekazanych przez mieszkańców gminy, także zza granicy. Dzieci dostały je podczas zabawy karnawałowej 7 stycznia. Współorganizatorem akcji jest Caritas Biskupiec. Przygotowanie tej akcji charytatywnej wymaga ogromnego zaangażowania i spoczywa na barkach kilku osób, pod kierownictwem Bożeny Staszak.
Brązowy Sukces 2016:» Inicjatywa „Babskie Gadanie” z jej inicjatorką Anną Giżowską - Historia „Babskiego gadania” ma swój początek w roku 1998 r., kiedy to grupa pań z Biskupca i okolic, w każdą pierwszą środę miesiąca spotykała się na różnotematycznych prelekcjach i pogadankach. Poruszane były tematy dotyczące problemów zdrowotnych, rekreacji, higieny życia, kosmetologii. Przedstawiciele różnych zawodów opowiadali o swojej pracy. Nie zabrakło wizyt w szkołach, restauracjach, zakładach pracy. Dzięki opowieściom gości można było „zwiedzać” ciekawe kraje. Rozmawiano tez na tematy polityczne, prawne, gospodarcze. Pikniki, ogniska, sesje terapeutyczne, zajęcia gimnastyczne, taneczne, degustacje - to wszystko wzbogacało wiedzę i doświadczenie uczestniczek rozmów. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich, także mężczyzn.
Srebrny Sukces 2016:„ Piknik Seniorów „Powitanie Lata” z jego organizatorami: kierownikiem Domu Dziennego Pobytu (obecnie Dziennego Domu Senior-WIGOR) Agnieszką Włodkowską-Zegarowicz i dyrektor MOPS w Biskupcu - Danutą Plucińską - W zeszłym roku ta coroczna impreza odbyła się po raz 15. Wzięło w niej udział blisko 200 seniorów z Domów Dziennego Pobytu z Biskupca, Barczewa, Jezioran, Kętrzyna i Bartoszyc. To dla seniorów tradycyjne spotkanie otwierające letni sezon. Przygotowują się do niego opracowując stroje zgodne z tematem przewodnim imprezy, repertuar muzyczny, choreografię by jak najlepiej zaprezentować się kolegom z innych miast. Imprezy odbywają się nad jeziorem Dadaj na Słonecznym Brzegu. W ich programie są m.in. wspólne tańce, ogniska, zabawy, konkursy, tańce. Piknik Seniorów Powitanie Lata promuje gminę Biskupiec wśród aktywnych starszych osób, których z czasem przybywa w naszym starzejącym się społeczeństwie. Imprezy skierowane do osób dojrzałych będą miały coraz większe znaczenie. Biskupiecka impreza jest już silnym punktem na mapie tego typu przedsięwzięć.
Srebrny Sukces 2016:» Uczestnicy Debaty Oksfordzkiej z Zespołu Szkół w Biskupcu: Mateusz Nosek, Michał Król, Aleksandra Włodkowska i Karolina Janczara - Uczniowie odnieśli zwycięstwo w finale Debaty Oksfordzkiej organizowanej 14 kwietnia 2016 roku w Giżycku przez Wydział Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu w ramach Międzynarodowej Konferencji w Sprawie Bezpieczeństwa. W drodze do finału drużyna pokonała drużynę ze Społecznego Katolickiego Liceum im Jana Pawła II , Technikum nr 3 w Zespole Szkół Zawodowych w Giżycku, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Elizy Orzeszkowej w Bartoszycach. Jednocześnie jury wybrało najlepszego mówcę zawodów - Karolinę Janczarę. W nagrodę Karolina otrzymała prawo bezpłatnej nauki na wszystkich wydziałach Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu.
Złoty Sukces 2016:» Twórcy Informacji Turystycznej w Węgoju z Anną Watros ze Stowarzyszenia Rozwoju Wszechstronnego „Pasja” - W czerwcu 2016 r. znana z warmińskich straszydeł tematyczna wieś Węgój w gminie Biskupiec wzbogaciła się o punkt informacji turystycznej, w którym wolontariusze (absolwenci szkoły, mieszkańcy działający w lokalnych stowarzyszeniach) opowiadają o historii i atrakcjach regionu. Gmina Biskupiec przekazała w celu stworzenia punktu Informacji stary przystanek autobusowy. Pomieszczenie przebudowano. Można tam m.in. otrzymać informatory i porozmawiać o okolicznych atrakcjach i historii regionu.
Kategoria KRAJOBRAZ PEŁEN MOŻLIWOŚCIWyróżnienie:» Grupa Street Art B-C - Uczestnikami grupy są licealiści biorący udział w projekcie Iskrownik- Zapal Się Do Działania. W 2016 r. wzięli udział w projektach: Uliczne Prowokacje Artystyczne - warsztaty plastyczne z udziałem dzieci, młodzieży i osób dorosłych, do których zbierali materiały wśród mieszkańców, dało to w rezultat postaci plenerowej wystawy instalacji artystycznej; zabawa kolorami, podczas której było malowanie na płótnie i wyrzucanie proszków holi na plaży w Rukławkach; swoje zdolności artystyczne uwiecznili również robiąc graffiti na jednej ze ścian w Zespole Szkół w Biskupcu.
Brązowy Sukces 2016:» Twórcy Ścieżki edukacyjno-przyrodniczej w lesie Węgój z Krzysztofem Jagiełło, liderem Grupy Odnowy Wsi Węgój - „Modernizacja ścieżki edukacyjno-przyrodniczej w lesie Węgój” realizowana była w ramach projektu „EKO-GRUPY - grupy odnowy wsi Warmii i Mazur dbają o środowisko” przy dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W Węgoju ścieżka edukacyjno-przyrodnicza ukazuje wiedzę przyrodniczą, ekologiczną i edukacyjną. Na jej trasie pojawiły się postacie z warmińskich legend, są także wyznaczone miejsca do organizowania spotkań, rekreacji, lekcji terenowych. Jest to miejsce wielu spotkań przyrodniczych z leśnikami, mogą z niej korzystać przedszkola, szkoły, rodziny i osoby prywatne. Korzystając ze wsparcia Nadleśnictwa Wipsowo rozbudowano przyrodniczą ścieżkę tematyczną. Ustawiono na niej tablice opisujące przyrodę regionu, zasady segregowania odpadów i postępowania w zgodzie z ekologią.
Srebrny Sukces 2016:» Piotr Pachucki - Nowe mieszkania na Osiedlu Nowoczesnym to inwestycja mieszkaniowa, którego wykonawcą jest firma Pachucki Dewelopment. Położona w Biskupcu przy al. Broni. Osiedle zaprojektowano według najwyższych standardów mieszkaniowych. Cichobieżne windy dostępne na wszystkich kondygnacjach budynku, zapewniają przystosowanie osiedla do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Na zagospodarowanym terenie zielonym jest miejsce na bezpieczny, atestowany plac zabaw dla dzieci. Dzięki tej inwestycji teren powojskowy zyskał nowy charakter i nowoczesną architekturę. Budowę pierwszego bloku zakończono w 2016 r., znajdują się tu 32 lokale mieszkalne i garaż podziemny. Planowane jest tu powstanie 4 budynków.
Złoty Sukces 2016:» Biskupieckie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną z przewodnicząca koła Jadwigą Marzjan - 20 września 2016 r. w Biskupcu oficjalnie otwarto Dział Rehabilitacji Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Zawodowego. To część powstającego kompleksu, w którym osoby niepełnosprawne intelektualnie i ich rodziny otrzymują pełne wsparcie medyczne i pedagogiczne. Biskupieckie koło PSONI rozwija się i rozbudowuje. Ośrodek powstał przy ul. Żółkiewskiego, w przyszłości powstanie tam centrum, skupiające kilka podmiotów, dających osobom niepełnosprawnym pełne wsparcie medyczne, edukacyjne i zawodowe. Działka, na której została zrealizowana inwestycja została udostępniona Stowarzyszeniu przez Radę Miejską i Burmistrza Biskupca .Budynek wpisuje się w politykę ekologiczną regionu i został zaprojektowany w technologii wysoko energooszczędnej co sprzyja ochronie środowiska, ale jednocześnie pozwoli obniżyć koszt eksploatacji budynku.
Z D J Ę C I A