Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
12:05 22 stycznia 2025 Imieniny: Wincentego, Anastazji
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Muzyka, koncerty
FWM | 2017-02-27 10:23 | Rozmiar tekstu: A A A

Dwóch dyrygentów i dwie symfonie

Olsztyn24
Plakat koncertu

W piątek (3.03), o godz. 19.00, w koncercie symfonicznym zorganizowanym we współpracy z Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy za gościnnym pulpitem dyrygenckim Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej staną młodzi adepci sztuki dyrygenckiej: Jakub Unolt i Łukasz Korta.

Ich występ przed olsztyńską publicznością będzie jednocześnie egzaminem dyplomowym, wieńczącym trzy lata studiów na kierunku dyrygentury symfonicznej. W programie koncertu z ich udziałem zostaną zaprezentowane dwie symfonie: VIII Symfonia h-moll „Niedokończona” Franza Schuberta i Ludwiga van Beethovena - VII Symfonia A-dur op. 92.

Nazwa „Niedokończona” jest nadana VIII Symfonii Schuberta ze względu na jej dwie części (klasyczna symfonia ma formę 4-częściową). Brahms rozpoczynając kiedyś próbę tej symfonii we Wiedniu, zwrócił się do orkiestry słowami: Teraz, moi Panowie, zagramy Schuberta „Skończoną w h-moll”. - Pan miał na myśli, Mistrzu, zapewne „Niedokończoną” Schuberta - spytał koncertmistrz, dając wyraz konsternacji muzyków. - „Niedokończoną”? - gniewnie odpowiedział pytaniem Brahms. - Jeżeli wszystkie dzieła byłyby tak skończone jak to, wierzcie mi, żylibyśmy w prawdziwym raju muzycznym.

VII Symfonię A-dur op. 92. zaprezentował Beethoven pod swoją batutą 8 grudnia 1813 roku w sali uniwersytetu wiedeńskiego. Symfonia opiera się na żywiołowym rytmie tanecznym; silny kontrast stanowi część środkowa, sławne Allegretto, o charakterze refleksyjnym.
R E K L A M A
Jakub Unolt (ur. 1994 r.) Po ukończeniu szkoły muzycznej podjął studia w zakresie kompozycji w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Zbigniewa Bargielskiego. Następnie na tej samej uczelni podejmuje studia dyrygentury pod kierunkiem prof. Wojciecha Michniewskiego. Jako student bierze udział w wielu koncertach akademickich. Swoje utwory prezentuje na koncertach kompozytorskich w Bydgoszczy, Inowrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. W 2015 roku wspólnie ze studentami dyrygentury zorganizował koncert pt. Moc-art project, na którym wraz ze Studencką Orkiestrą Symfoniczną zaprezentowano utwory W. A. Mozarta. W 2016 roku w Koncercie Monograficznym dyryguje prawykonaniami dwóch swoich kompozycji: Symfonii Klasycznej oraz Obrazów na fortepian i orkiestrę. Koncert w Olsztynie będzie dla Jakuba Unolta pierwszym występem z profesjonalną orkiestrą symfoniczną.

Łukasz Korta (ur. 1977) w latach 1996-2002 studiował w Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie oboju prof. Jerzego Kotyczki. W czasie studiów był stypendystą Accademia Musicale Chigiana w Sienie oraz został laureatem II miejsca Międzynarodowego Konkursu Oboistów i Fagocistów w Sieradzu. W latach 2004-2006 kontynuuje studia obojowe w Hochschule der Künste w Bernie, a w okresie 2009-2010 odbywa studia z kameralistyki w Akademii Muzycznej w Katowicach. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów: Jerzego Kotyczki, Stanisława Malikowskiego, Heinza Holligera (Freiburg), Hansjoerga Schellenbergera (Siena), Albrechta Mayera (Berlin). Współpracuje m.in. z: Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Krakowie, Filharmonią Krakowska, Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej, Sinfoniettą Cracovia, Capella Cracoviensis i orkiestrą Akademii Bachowskiej. Jako oboista, a także jako solista współpracował z orkiestrami w Niemczech, Francji i Szwajcarii. Od 2013 jest studentem Wydziału Dyrygentury Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Piotra Sułkowskiego.

******

Bilety w cenie 40 zł normalny i 30 zł ulgowy do nabycia pon.-pt. w godz.10-18 w kasie oraz poprzez stronę internetową filharmonii.

logo FWM
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.