Kilkanaście osób przyszło dzisiejszego (7.02) wieczoru do dawnej sali sesyjnej olsztyńskiego ratusza, by poznać projekt Planu mobilności Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF) Olsztyna na lata 2016-2025. Dokument przygotowała firma doradcza Refunda z Wrocławia, po przeprowadzeniu dwóch etapów konsultacji społecznych w Olsztynie oraz na terenie okalających Olsztyn gmin: Barczewo, Dywity, Purda, Jonkowo, Gietrzwałd i Stawiguda.
Istotą planu jest wskazanie takich rozwiązań w zakresie transportu, które umożliwią mieszkańcom Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna łatwy dostęp do wybranych celów codziennych podróży, ze szczególnym uwzględnieniem dojazdu do pracy i nauki, stref aktywności gospodarczej, produkcyjnej, usługowej i handlowej oraz miejsc rekreacyjno-sportowych. Główną rolę w planie odgrywa komunikacja zbiorowa, ale istotnymi elementami planu są również alternatywne formy transportu takie jak ruch rowerowy i pieszy.
Dotychczas konsultacje planu mobilności prowadzone były w dwóch etapach. I etap prowadzony był w okresie od 10 października do 6 listopada ubiegłego roku. W tym czasie odbyły się trzy spotkania konsultacyjne, a uczestnicy konsultacji wypełnili 520 ankiet i złożyli do planu 434 wnioski. W drugim etapie konsultacji, w okresie od 17 stycznia do 17 lutego br., odbyło się 6 spotkań otwartych.
Uczestnicy konsultacji m.in. zwrócili uwagę na to, że w codziennych podróżach najczęściej korzystają z samochodów, bowiem potrzebują szybkiego i komfortowego przemieszczania się, że miasto jest zakorkowane i są problemy z parkowaniem. Zdaniem uczestników konsultacji, trudności w poruszaniu się po mieście wzrosły po wprowadzeniu tramwajów. Mówiono też o słabym skomunikowaniu Olsztyna z ościennymi gminami.
Po przeprowadzeniu konsultacji firma Refunda proponuje miastu i ościennym gminom trzy strategiczne cele w zakresie transportu do realizacji do 2025 roku. Te cele to:
1) podniesienie jakości transportu zbiorowego i komunikacji drogowej poprzez:
a) rozwój transportu publicznego,
b) zintegrowanie transportu,
c) rozwój systemu ITS
d) poprawę stanu dróg,
2) poprawa atrakcyjności przestrzeni oraz bezpieczeństwa poprzez:
a) poprawę warunków dla ruchu niezmotoryzowanego,
b) rozwój infrastruktury rowerowej,
3) promocja i wsparcie racjonalnych wyborów transportowych poprzez działania promocyjne, wydarzenia i warsztaty.
Wśród konkretnych propozycji znalazły się m.in. parkingi przesiadkowe, głównie na obrzeżach miasta, gdzie dojeżdżający do Olsztyna mogliby pozostawić samochód i dalej podróż kontynuować środkami komunikacji miejskiej.
Dzisiejsze spotkanie w Urzędzie Miasta było drugim w cyklu spotkań prezentujących projekt Planu Mobilności MOF Olsztyna. Wczoraj takie spotkanie odbyło się w Stawigudzie, a kolejne odbędą się w: Barczewie (8.02), Dywitach (8.02), Jonkowie (9.02) oraz Gietrzwałdzie (10.02). Jeżeli nie zajdą jakieś nieprzewidziane okoliczności, w maju tego roku Plan Mobilności MOF Olsztyna będzie mógł być przedstawiony do przyjęcia w formie uchwał przez Radę Miasta Olsztyna oraz rady gmin ościennych.
Z D J Ę C I A
F I L M Y