„Bionty” Adama Cieślaka prezentuje BWA Galeria Sztuki
Adam Cieślak i Małgorzata Bojarska-Waszczuk, dyrektor BWA | Więcej zdjęć »
BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zaprosiło olsztynian na wernisaż wystawy „Bionty” Adama Cieślaka, który odbył się wczoraj (3.02) w siedzibie galerii. Kuratorem ekspozycji umieszczonej w sali głównej galerii jest Małgorzata Bojarska-Waszczuk.
Autor o wystawie:
„Bionty” to przegląd prac stworzonych przeze mnie w latach 2014-2016. Są to kompozycje rzeźbiarskie będące wynikiem obserwacji i fascynacji naturą i architekturą oraz zachodzących pomiędzy nimi relacji. Długo szukałem określenia dla tworzonych przeze mnie form. Słowo „bionty”, które ostatecznie wybrałem, oznacza istoty żyjące, żywe organizmy. Określenie to zwraca uwagę na pewną odrębną siłę i energię, która sprawia, że tworzone przeze mnie obiekty na swój sposób są żywe - istnieją w przestrzeni, w bardzo różnych kontekstach, są dynamiczne i żywo oddziałują na odbiorcę. W swojej twórczości zawsze dążę do nawiązania indywidualnej relacji z każdym z odbiorców. Stosowane przeze mnie abstrakcyjne środki wyrazu pozwalają na bardzo osobistą, subiektywną interpretację prac przez publiczność.
Adam Cieślak - artysta, absolwent rzeźby na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studiował w pracowni prof. Macieja Szańkowskiego i prof. UMK Krzysztofa Mazura. Dyplom uzyskał w 2007 r.
R E K L A M A
Zajmuje się zarówno sztuką figuratywną, jak i konceptualną. W swoich działaniach poszukuje przestrzennego oraz społecznego kontekstu formy. Koncentruje się na zagadnieniach kompozycyjnych wynikających z analizy materiału, obserwacji przyrody i architektury oraz psychologii widzenia. W swoich pracach łączy środki wyrazu charakterystyczne dla rzeźby, malarstwa i rysunku. Wśród jego realizacji można znaleźć również instalacje site-specific, przykłady prac plenerowych, akty i portrety oraz przedmioty sztuki użytkowej.
Nauczyciel w Państwowym Liceum Plastycznym w Olsztynie. Prowadzi warsztaty rzeźbiarskie i rysunkowe oraz wiele innych działań edukacyjno-artystycznych. Należy do Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia „Areszt Sztuki” i do Stowarzyszenia „Sztuka i Środowisko”. Na co dzień mieszka i tworzy w podolsztyńskiej wsi Ruś.