Stypendia dla zdolnej młodzieży, rehabilitacja dzikich ptaków, działalność edukacyjna, czy rozwój lokalnych społeczności - to przykładowe działania, jakie chcą realizować za środki pozyskane z 1% podatku organizacje pożytku publicznego z Gminy Dywity. Warto je wesprzeć!
Jak wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w tym roku na liście organizacji pożytku publicznego (OPP), którym można przekazywać swój 1% podatku za 2016 rok, znalazło się sześć fundacji i stowarzyszeń z Gminy Dywity. Do tej listy należy także dodać cztery jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy (Brąswałd, Kieźliny, Spręcowo i Tuławki), które też można wesprzeć.
- Warto wspomagać lokalne organizacje, bo przekazane w ten sposób środki finansowe będą wspierać lokalne inicjatywy takie, jak stypendia dla zdolnej młodzieży, poprawa bezpieczeństwa, czy poszerzenie oferty edukacyjnej i kulturalnej - uważa Jacek Szydło, wójt Gminy Dywity.
Potwierdza to Katarzyna Sternicka-Moritz, prezes Fundacji „Prymus” z Bukwałdu.
- W naszym przypadku wpływy z 1% są przekazywane na stypendia dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Dywity oraz promocję i zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego - mówi Katarzyna Sternicka-Moritz.
Warto podkreślić, że na liście „Prymusów” - zdolnych stypendystów z Gminy Dywity jest już 96 uczniów, którzy otrzymali łączne wsparcie w wysokości ponad 200 tys. zł! Część z nich już pracuje w renomowanych firmach, część studiuje na dobrych uczelniach. Stypendia ufundowane m.in. z 1 procenta podatku przeznaczyli na rozwijanie swoich talentów i umiejętności.
Skuteczni w promowaniu idei 1% i jego pozyskiwaniu są też strażacy ochotnicy z Kieźlin, Spręcowa, Brąswałdu i Tuławek.
- Co roku otrzymujemy kilka tysięcy złotych, które przeznaczamy na zakup sprzętu, szkolenia, czy organizacje festynów, na których promujemy bezpieczeństwo - mówi Krzysztof Kulas, wiceprezes Zarządu Gminnego OSP Gminy Dywity.
- Środki te służą nam również jako wkład własny do większych projektów.Do wspierania 1 procentem podatku lokalnych organizacji zachęca też Ewa Rumińska, prezes Fundacji „Albatros” z Bukwałdu, która prowadzi Ośrodek Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Ptaków.
- To dla nas znacząca pomoc, która stanowi około 10 proc. całego przychodu naszej Fundacji - mówi Ewa Rumińska.
- Dzięki tym pieniądzom możemy normalnie funkcjonować, składać wnioski na większe granty i leczyć chore oraz ranne ptaki. A tych jest z roku na rok coraz więcej. W tej chwili w Ośrodku w Bukwałdzie przebywa 130 ptaków.
- Do tego trzeba doliczyć pięć jeży i wydrę - mówi Ewa Rumińska.
- W samym styczniu przybyło nam około 30 ptaków, głównie łabędzi i gołębi, ale są też i myszołowy, mewy, sowa i czyżyk.Pomoc dla OPP jest prosta. Podczas rozliczania z fiskusem w deklaracji podatkowej PIT należy wpisać numer KRS organizacji, którą chcemy wesprzeć.
Z D J Ę C I A