Za nieco ponad miesiąc w Polsce zacznie działać Krajowa Administracja Skarbowa. O zmianach, jakie w związku z tym nastąpią oraz ich skutkach dla podatników i nie tylko rozmawiano dzisiaj (27.01) w Izbie Administracji Skarbowej w Olsztynie podczas konferencji prasowej z udziałem Iwony Smolińskiej - p.o. dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie, Agnieszki Szablak, p.o. dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie i Dariusza Postka, dyrektora Izby Celnej w Olsztynie.
W związku z powstaniem KAS od 1 marca bieżącego roku przestaną odrębnie działać mające wejść w jej skład Administracja Podatkowa (16 Izb Skarbowych i 400 Urzędów Skarbowych), Służba Celna (16 Izb Celnych, 45 Urzędów Celnych i 143 Oddziały Celne) oraz Kontrola Skarbowa (16 Urzędów Kontroli Skarbowej i 8 Zamiejscowych Ośrodków Urzędów Kontroli Skarbowej). W nowej strukturze znajdą się wszystkie dotychczasowe izby i urzędy skarbowe, natomiast nowych będzie 16 Urzędów Celno-Skarbowych + 45 Delegatur UCS + 143 oddziały celne.
Jak zaznaczyli gospodarze spotkania, zmiana ta jest podyktowana głównie potrzebą zwiększenia efektywności działań funkcjonariuszy i urzędników, którzy w ramach dotychczasowych struktur często powielali swoje zadania. Dzięki wprowadzeniu jednolitych przepisów i udostępnieniu sobie nawzajem systemów informatycznych, praca ma być wydajniejsza, szybsza i łatwiejsza.
W KAS docelowo ma pracować blisko 2,5 osób. Oznacza to, że z pracą będą musiały pożegnać się osoby, które nabyły prawa emerytalne. Miejsca nie będzie też dla tych, którzy współpracowali ze służbami bezpieczeństwa PRL. Pozostali urzędnicy i celnicy nie muszą obawiać się zwolnień.
Jaki wpływ powstanie KAS będzie miało na zwykłego olsztynianina? Niewielki (szczegółowy opis zmian przedstawiono na diagramach ilustrujących ten artykuł). Więcej informacji dostępnych jest również w zapisie wideo dzisiejszego spotkania. Zapraszamy do zapoznania się z nim.
Z D J Ę C I A
F I L M Y