Na cmentarzu komunalnym w Olsztynie powstanie mogiła upamiętniająca żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych - tak zadecydowali olsztyńscy radni na dzisiejszej (25.01) XXXII sesji Rady Miasta. Planowany termin jej odsłonięcia to 1 marca bieżącego roku - w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Miejsce pamięci żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych powstanie dzięki inicjatywie Piotra Duczymińskiego. Powstał już projekt monumentu oraz zebrano w zbiórce publicznej środki na jego wykonanie.
Narodowe Siły Zbrojne to działająca w czasie i po zakończeniu II wojny światowej zakonspirowana formacja wojskowa obozu narodowego. Powstała w 1942 roku, zaś rozformowana została w 1947. Liczba żołnierzy w jej szeregach wahała się (w zależności od dostępnych danych) od 70 tys. do 100 tysięcy. Największe wpływy NSZ miały na Podlasiu, północnym Mazowszu i Lubelszczyźnie.
NSZ początkowo walczyły z Niemcami oraz zwalczały Gwardię Ludową, Armię Ludową i partyzantkę radziecką, a także bandy rabunkowe. W późniejszym okresie brały udział w powstaniu antykomunistycznym, walcząc przeciw Armii Czerwonej i siłom zbrojnym Polski Ludowej.
Pod koniec roku 1944 przeważająca część NSZ podporządkowała się Narodowej Organizacji Wojskowej, tworząc Narodowe Zjednoczenie Wojskowe i walcząc z NKWD, UB i UPA.
Z D J Ę C I A