Formalnie dopiero w poniedziałek, ale w praktyce już dziś (20.01), uczniowie z województwa warmińsko-mazurskiego rozpoczynają zimowe ferie. Dlatego policjanci z Warmii i Mazur już przystąpili do działań, by zimowy wypoczynek najmłodszych przebiegał bezpiecznie. Jak będą działać, mówili dzisiaj podczas konferencji prasowej mł. insp. Robert Zalewski - naczelnik wydziału ruchu drogowego KWP w Olsztynie oraz podinsp. Małgorzata Bojarowska z wydziału prewencji tejże komendy.
- Dzisiaj zaczęliśmy działania „Bezpieczne Ferie na Warmii i Mazurach” - powiedział naczelnik Zalewski.
- Ferie to dla nas okres wytężonej pracy. W tamtym roku w czasie ferii na drogach regionu było 47 wypadków, w których zginęło 5 osób. Jest więc o co zadbać.Naczelnik apelował, głównie do młodych ludzi, by nie przychodziły im do głowy różne dziwne pomysły, jak np. organizowanie kuligów po drogach publicznych z wykorzystaniem samochodów, a do wszystkich kierowców, by poruszali się z bezpieczną prędkością, co jest szczególnie ważne w warunkach zmiennej, zimowej pogody. Odrębny apel naczelnik Zalewski skierował do kierowców autobusów przewożących dzieci. Prosił, by za kierownicę wsiadali trzeźwi i wypoczęci, a pojazdy, którymi będą przewozić dzieci, były sprawne.
- Nasilamy kontrole autobusów przewożących dzieci do miejsc wypoczynku - podkreślił mł. insp. Robert Zalewski.
- Apelujemy do rodziców i opiekunów, by zgłaszali nam takie zorganizowane wyjazdy autobusami. Tradycyjnie w Olsztynie przy ul. Leonharda będzie punkt kontroli autobusów. Będzie tu można sprawdzić stan techniczny pojazdu do przewozu dzieci oraz ich kierowców.
Naczelnik przypomniał też adres strony internetowej bezpiecznyautobus.gov.pl, na której po numerze rejestracyjnym można uzyskać informacje o stanie technicznym i ubezpieczeniu autobusu. Naklejki z adresem tej strony będzie można spotkać w autobusach, których kierowcy zadeklarują policjantom, że „nie mają nic do ukrycia”.
Robert Zalewski przypomniał też o istnieniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pośrednictwem której można zgłaszać chociażby przypadki niefrasobliwej, ale niebezpiecznej zabawy, czy nieodpowiedzialne przypadki zachowań kierowców na drogach.
- Apelujemy, żeby na tej mapie anonimowo zaznaczyć, z jakim zagrożeniem mamy do czynienia, a na pewno w krótkim czasie w tym miejscu pojawią się policjanci - zapewniał naczelnik.
Czuwanie nad bezpieczeństwem dzieci w czasie ferii to zadanie nie tylko dla policjantów ruchu drogowego. Dużo pracy w tym zakresie będą mieli również policjanci pionu prewencji.
- Już przed feriami policjanci prewencji spotykali się z dziećmi i młodzieżą w szkołach, przekazując im podstawowe zasady bezpieczeństwa, jak i informując o zagrożeniach, z jakimi mogą się spotkać w czasie ferii - powiedziała podinsp. Małgorzata Bojarowska.
- Nasze działania edukacyjne będziemy kontynuować, spotykając się z wypoczywającymi na zorganizowanych formach wypoczynku - na zimowiskach i półzimowiskach. W czasie codziennej służby policjanci będą patrolować miejsca szczególnie niebezpieczne dla naszych dzieci i młodzieży. Będą to przede wszystkich zbiorniki wodne oraz miejsca do jazdy na sankach i nartach. Przypomnę, że dzieci do lat 16. jeżdżąc na nartach czy snowbordach, muszą mieć kask. W razie braku takiego kasku opiekun otrzyma mandat karny w wysokości do 500 złotych! Takiej samej kary mogą spodziewać się osoby, które będą korzystać z zorganizowanych stoków narciarskich pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających.Policjanci zapowiadają też kontrole miejsc zorganizowanego wypoczynku, w czasie których sprawdzą przede wszystkim legalność działania takiego miejsca wypoczynku. Apelują także do rodziców, by rozmawiali ze swoimi pociechami na temat bezpieczeństwa w czasie zimowych zabaw.
Z D J Ę C I A
F I L M Y