Coraz więcej osób chce mieszkać w „Gminie z polotem”, jak promuje się Gmina Dywity. Liczba osób zameldowanych na stałe na dzień 1 stycznia 2017 roku wynosi 11088, czyli o 79 osób więcej w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
Co przyciąga nowych mieszkańców do gminy Dywity?
- Po pierwsze, piękna i cicha okolica - odpowiada Janusz Bazydło, od niedawna mieszkaniec Ługwałdu.
- Po drugie, dostępność wszelkich potrzebnych usług, jak sklep, poczta, edukacja dla najmłodszych, czy komunikacja publiczna. Nie bez znaczenia jest też bliskość Olsztyna. Wspólnie z żoną zakochaliśmy się w pięknym krajobrazowo Ługwałdzie od pierwszego wejrzenia. Z danych udostępnionych przez ewidencję ludności Urzędu Gminy w Dywitach wynika, że ogólna liczba mieszkańców zameldowanych na stałe w porównaniu do danych z 1 stycznia 2016 roku wzrosła o 79 osób. Jak podkreśla Teresa Michalska z Urzędu Gminy w Dywitach w całym 2016 roku w gminie urodziło się 97 dzieci, było 75 zgonów, na pobyt stały zameldowało się aż 255 osób spoza gminy.
- Najwięcej mamy nowych mieszkańców z Olsztyna, ale i gminy Barczewo, Biskupca, Jezioran i Górowa Iławeckiego - mówi Teresa Michalska.
- Co ciekawe, do naszej gminy przenosili się także mieszkańcy z większych ośrodków z różnych części kraju, a więc z Warszawy, Łomży, Krakowa, Wrocławia, Poznania, czy Łodzi. Żeby dopełnić statystyk należy dodać, że z gminy w 2016 roku wymeldowało się 198 osób, a 165 osób jest w niej zameldowanych czasowo. Gmina Dywity to bezsprzecznie jedna z najprężniej rozwijających się gmin na Warmii i Mazurach. W 1990 roku zamieszkiwało ją zaledwie 6669 osób. Od tego czasu liczba mieszkańców niemal podwoiła się i wynosi 11088. Tendencja ta powinna się utrzymać, tym bardziej, że na przełomie stycznia i lutego 2017 do użytku oddane zostaną pierwsze budynki wielorodzinne na Osiedlu Sterowców i na Osiedlu Kormoran w Dywitach. Największą miejscowością gminy pozostają Dywity z 2536 mieszkańcami przed Różnowem (1390 osób) i Kieźlinami (1330 osób).
Z D J Ę C I A