Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie i Poczta Książkowa zaprosiły dzisiaj (15.12) na spotkanie z Wojciechem Jurojciem - autorem książki „Spotkania w Azji”, współzałożycielem firmy Quest Trip oraz inicjatywy podróżniczej Raki Zimują, podróżnikiem, który od siedmiu lat poznaje lokalne kultury Azji i wciąż zmienia miejsca zamieszkania. Odwiedził już ponad 30 krajów świata.
O książce „Spotkania w Azji”:To książka przede wszystkim o szacunku, jakim należy się wykazywać w podróży, niezależnie od tego, czy jedziemy do Indii, czy w Bieszczady. Kryje w sobie dobrego ducha przygody, opowiada o ludziach i miejscach od ich najjaśniejszej strony. To cegiełka, którą autor chce dołożyć do budowania świadomego podróżowania. Znajdziecie w niej zatem kilka historii o przeróżnych osobowościach, które autor napotkał podczas podróży po Azji. Wojciech Jurojć jest współzałożycielem firmy Quest Trip oraz inicjatywy podróżniczej Raki Zimują. Od siedmiu lat jest w ruchu, zmienia miejsca zamieszkania i poznaje lokalne kultury Azji. Przez ponad pięć lat mieszkał i pracował zagranicą, w tym dwa lata w Azji. Łącznie odwiedził ponad 30 krajów świata. Uzależniony od adrenaliny miłośnik gór, zwłaszcza Bieszczad i Himalajów. Obecnie zajmuje się rozwijaniem i promocją świadomego podróżowania i slow life w Polsce. W wolnych chwilach angażuje się w edukację młodzieży - opowiada o conscious travelling.
Podczas spotkania wręczone zostały także nagrody laureatom konkursu „Zdaniem Bibliofila”. Od września czytelnicy odwiedzający filie MBP w Olsztynie mogli oceniać wypożyczane książki oraz oznaczać wybrane cechy fabuły np. czy książka była zabawna czy poważna, zwyczajna czy poruszająca, lekka czy wymagająca. Zbierane dane zostaną wykorzystane w Systemie Zaawansowanych Rekomendacji Książkowych (w skrócie SZREK). SZREK będzie pomagał dobrać najlepsze tytuły do zainteresowań czytelnika. Osoby, które oceniły najwięcej książek, wygrały nie tylko książki lub czytnik e-booków dla siebie, ale i zestaw książek dla filii bibliotecznych. Dodatkowo czytelnicy wskazywali tytuły o jakie powinien wzbogacić się księgozbiór ich biblioteki.
Nagrodzeni w III miesiącu konkursowym:
- Katarzyna Wiśniewska,
- Kinga Krogul,
- Danuta Mrozińska,
- Magdalena Rutkowska,
- Anna Świątek,
- Justyna Mazur,
- Artur Klepacki - nagroda główna.
Analiza danych po trzech miesiącach (na podstawie wypełnionych ponad 2400 kart).72% wypełniających to były kobiety, 28% mężczyźni. Wśród ocenianych książek było sporo klasyki, ale równoważone nowościami i bestsellerami.
WIEK / Kobiety
w wieku 15-17 /2%
w wieku 18-24 /48%
w wieku 25-36 /25%
w wieku 37-45 /5%
w wieku 46-55 /5%
w wieku 56+ /15%
WIEK / Mężczyźni
w wieku 15-17 /2%
w wieku 18-24 /1%
w wieku 25-36 /68%
w wieku 37-45 /9%
w wieku 46-55 /8%
w wieku 56+ /12%
Poza prośbą o ocenę przeczytanej książki według natężenia cech jej fabuły, pytano również o preferencje odnośnie książek papierowych, e-booków oraz audiobooków.
Papier 91%
E-book 6%
Audiobook 2%
Informacje na temat poziomu satysfakcji z ocenianej lektury (przy założeniu, że -1 -0 /nie podobała się/, 1-2 /dobra/, 3-4 /bardzo dobra/, 5 /to była fantastyczna lektura/):
-1-0 /9%
1-2 /33%
3-4 /36%
5 /22%
Mężczyźni oceniali przeczytane książki surowiej, bardzo rzadko wystawiali najwyższą ocenę. Kobiety z kolei oceniały na kartach konkursowych raczej książki, które uważały za fantastyczne lub bardzo dobre.
Wymarzona książka: przeważały zdecydowanie kryminały oraz fantastyka, najczęściej pojawiały się konkretne tytuły, ale (ciekawostka) wśród oceniających z grupy wiekowej 46-55 lat padały raczej odpowiedzi ogólne - dobry kryminał, ciekawa książka, niech to będzie niespodzianka itp. Najczęściej pojawiały się tytuły: „Osobliwy dom pani Peregrine” oraz „Stulecie chirurgów”.
Książka dla biblioteki:
Przeważały raczej ogólne odpowiedzi wskazujące na gatunki nie na konkretne tytuły (jeśli tytuły, to najczęściej powtarzały się: „Beduinki na instagramie”, „Achaja” różne części oraz „Harry Potter i przeklęte dziecko”). Dominowała literatura współczesna: romanse i kryminały oraz książki historyczne.
Najaktywniejsi recenzenci (z których filii): filia 2 - 2%, filia 4 - 7%, filia 5 - 5%, filia 6 - 11%, filia 7 - 7%, filia 9 - 2%, filia 12 - 3%, filia 13 - 12%, filia 15 - 1% i Planeta 11 - 48%.
Z D J Ę C I A