Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
13:10 24 listopada 2024 Imieniny: Emmy, Jana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
red. | 2008-04-23 17:29 | Rozmiar tekstu: A A A

Siedliska pozostaną w gminie Ełk?

Olsztyn24

Wojewoda warmińsko-mazurski negatywnie zaopiniował wniosek Rady Miejskiej Ełk w sprawie zmiany granic administracyjnych Gminy miejskiej Ełk i Gminy wiejskiej Ełk. Wniosek ten zostanie dziś przekazany do MSWiA.

Procedura zmiany granic Miasta Ełk i Gminy Ełk wszczęta została w oparciu o wniosek Rady Sołeckiej Sołectwa Siedliska, stanowiącego jednostkę pomocniczą gminy wiejskiej Ełk, oraz radnego Gminy Ełk - mieszkańca tejże wsi, o włączenie miejscowości Siedliska w granice administracyjne Miasta Ełk.

Wnioskowana przez Radę Miejską w Ełku zmiana granic polega na włączeniu w dotychczasowe granice Miasta Ełku terenu o łącznej powierzchni 2010,9 ha (20,109 km2), stanowiących części obrębów ewidencyjnych położonych na terenie gminy wiejskiej Ełk.

Zdaniem składających wniosek Miasto Ełk ma zauważalne braki w zakresie terenów o przeznaczeniu niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania mieszkalnictwa jak też funkcjonowania i rozwoju przemysłu w większej skali, usług ogólnomiejskich, terenów użyteczności publicznej i terenów rekreacyjnych. Rozwój mieszkalnictwa jest tak dynamiczny, iż wykorzystano prawie wszystkie tereny przeznaczone i nadające się do tego celu. Jednakże w związku z brakiem odpowiednich terenów pod realizację tych zamierzeń władze miejskie z niektórych musiały zrezygnować, a lokalizację innych rozproszyć po całym terenie miasta.
R E K L A M A
Zdaniem Wójta Gminy Ełk uwzględnienie wniosku Rady Miejskiej w Ełku znacznie uszczupli terytorium gminy wiejskiej Ełk. Według danych REGIOsetu z 2006 r. obszar gminy Ełk wynosi 378,61 km2;, z czego ok. 54% stanowią użytki rolne, a ok 25% terenu jest zalesione. Obszar objęty wnioskiem wynosi 2010,32 ha, co stanowi 5,3 % całego obszaru gminy, natomiast miasto Ełk planuje poszerzenie swego terytorium o 124%. Ponadto Wójt wskazuje, iż do poszerzenia granic miasta Ełku kosztem gminy dochodziło już wielokrotnie. Ostatnia zmiana miała miejsce w 2000r., kiedy na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z terenu gminy wiejskiej do granic miasta Ełku zostało włączone 135,77 ha. Zdaniem Wójta Gminy Ełk dotychczasowe zmiany granic miasta przyniosły gminie wiejskiej same straty, polegające na utracie terenów, a co za tym idzie sięgających „setek milionów” wpływów z podatków do budżetu gminy wiejskiej Ełk. Z drugiej jednak strony wspomnieć wypada, iż miasto Ełk graniczy wyłącznie z gminą wiejską, której terytorium otacza je z każdej strony. Zatem miasto Ełk nie ma możliwości poszerzenia granic kosztem terenów należących do innych jednostek samorządu terytorialnego.

Wójt Gminy szacuje, iż utrata wnioskowanych terenów spowoduje utratę 10 mln złotych, a co za tym idzie zaprzestanie realizacji przyjętego 28 czerwca 2007r. uchwałą Rady gminy Ełk Wieloletniego Planu Inwestycyjnego. Wójt Gminy objęte wnioskiem tereny zalicza do najbardziej dochodowych, zurbanizowanych i inwestycyjnie atrakcyjnych terenów gminy. Ocenia przy tym działania władz miasta jako dążące do zahamowania rozwoju i degradacji gminy wiejskiej. Ponadto Wójt Gminy podnosi, iż na terenie miasta znajdują się niewykorzystane przez gminę miejską tereny inwestycyjne.

Zdaniem Wojewody, wnioskująca Rada Miejska w Ełku nie wykazała w sposób dostateczny potrzeby tak dużej korekty granic miasta. Nie przedstawiono bowiem potrzeb rozwojowych uzasadniających włączenie tak znacznego areału gruntów, stanowiącego blisko 100% obecnego terenu miasta. Ponadto większość terenów objętych wnioskiem stanowią grunty rolne (orne klasy bonitacyjnej III - V) - niektóre nadal wykorzystywane do produkcji rolnej oraz leśne. Zatem zasadny jest wniosek, iż nie wszystkie z nich mogą zostać włączone w granice administracyjne miasta.

Wniosek o zmianę granic gmin - zgodnie z wymogami ustawy o samorządzie gminnym - poprzedzony został przeprowadzaniem konsultacji z mieszkańcami gminy miejskiej Ełk (na 44289 osób uprawnionych do głosowania w gminie miejskiej w konsultacjach wzięło udział 4453 osób, z czego 4157 poparło wniosek, 136 było przeciwnych, odpowiedzi nie mam zdania udzieliło 160 osób). Zgodnie z informacją Wójta Gminy Ełk konsultacje przeprowadzono na terenie całej gminy wiejskiej Ełk (na uprawnionych 7867 osób, w konsultacjach wzięło udział 4311, z czego 215 poparło wniosek miasta, 3964 osoby były mu przeciwne, a 132 nie miały zdania. Na terenach objętych wnioskiem 59 osób poparło wniosek, 520 było mu przeciwnych, a 17 osób nie miało zdania).

Znamienny jest fakt, iż na żadnym z terenów objętych wnioskiem, w tym również na terenie Sołectwa Siedliska, którego przedstawiciele wystąpili do władz miejskich o przyłączenie do granic miasta - inicjatywa Rady Miejskiej nie znalazła akceptacji.

Biorąc te względy pod uwagę wojewoda stwierdził, iż wniosek Rady Miejskiej w Ełku w sprawie zmiany granic gmin nie jest w pełni uzasadniony.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.